Toprak Anaya Giden Yolda ilk adımlar

11 Apr 2022 | Turkish

Slow Food, 2022 Eylül’ü boyunca tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenliyor

Slow Food ağı, İtalya’nın Torino kentinde, 22 ila 26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen, bu ağın en büyük uluslararası buluşması olan 2022 Toprak Ana Lezzet Fuarı’na giden patikada yürümeye başlamak ve iyi, temiz ve adil gıda kavramlarını kutlamak amacıyla dünya çapında etkinlikler düzenliyor. “Toprak Anaya Giden Yol boyunca yer alan etkinlikler gıdanın kültürleri nasıl birbirine bağladığını, barışa uzanan bir köprüyü nasıl inşa ettiğini bizlere hiç olmadığı kadar gösteriyor”, yorumunu yapıyor Slow Food Genel Sekreteri Paolo Di Croce. “Yeniden bir araya gelebileceğimiz, birbirimizin elini sıkabileceğimiz, deneyimlerimizi paylaşıp, birlikte büyüyebileceğimiz, Slow Food ağına ve kampanyalarımıza kuvvet katabileceğimiz adımlar bu etkinlikler. Halihazırdaki durum iklim değişikliği, gıda güvenliği ve sürdürülebilirliğin nasıl da baştan sona birbirine bağlı olduğunu, daha iyi bir dünya yaratmakta hepimizin nasıl roller üstleneceğini gözler önüne seriyor. Toprak Ana Lezzet Fuarı’nın odağını bütün yönleriyle yeniden oluşum kavramının oluşturmasının nedeni bu: Artık gıda için farklı bir gelecek tasarlamanın zamanı geldi”.

Toprak Anaya Giden Yok: Slow Food takvimindeki ilk etkinlikler

Takvimdeki ilk etkinlikler peynir sevdalılarını 7 ila 10 Nisan tarihleri arasında Türkiye’de Bodrum’a çağırıyor. Slow Peynir Bodrum etkinliğinin dördüncüsünün baş kahramanlarını, çok çeşitli peynir ve süt ürünlerine ev sahipliği yapan bir bölge olan Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen küçük ölçekli peynirci ustaları oluştururken, Kıbrıs ve İtalya’dan özel konuklar da yer alıyor. Pazarın yanı sıra eğitim faaliyetleri, konferanslar ve peynir yapım ustalarıyla birlikte atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Stuttgart’ta 21 ila 24 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Güzel Lezzetler Pazarı (Markt des guten Geschmacks)  Slow Food Almanya’nın önde gelen ticari fuarı. Dört gün boyunca dikkatler sürdürülebilir, yerel, el işi gıda ürünlerinde olacak. Pişirmenin ve başka gıda kültürlerini takdir etmenin neşesi, yüksek kalitede, zanaat işi ekmekler ve tahıl ürünleri, süt ürünleri, meyve ve sebzeler, balık, et, sıvı yağlar, sirkeler, baharat ve şekerlemelerin yer aldığı bu fuarın taşıyıcı unsurlarını oluşturuyor. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

30 Nisan tarihinde, Slow Food Gençlik Ağı’nın gıda israfıyla ve iklim değişikliğiyle mücadelesindeki en büyük toplu girişimi olan ve artık 6.sı düzenlenen Dünya Disko Çorba Gününü kutluyoruz. Disko Çorba gününe herkes çeşitli yollarla katılabilir: İsterseniz tek başınıza veya dostlarınızla mutfakta veya halka açık bir yerde katılabilirsiniz; burada amaç, iklim krizine ve gıda tercihlerimizin nasıl çözümün bir parçasını oluşturabileceğine dair farkındalığı yaymak. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm İtalya’da, Roma‘da Toprak Ana Ön Görünümü (Terra Madre Preview) adı altında 6 ila 8 Mayıs ve 13 ila 15 Mayıs tarihleri arasında, Lazio Bölge Yönetimi’nin desteğiyle, Legambiente, Arsial ve Roma Belediyesi’nin işbirliğiyle ve Lazio’nun Küçük Belediyeleri’nin katılımıyla düzenlenen bir dizi girişimle başlayan onlarca etkinlik planlanıyor. Toplanma yerlerinden biri, konferanslar, lezzet eğitimi faaliyetleri ve bölge çapındaki üreticilerin yer alacağı Slow Food Dünya Pazarı’na ev sahipliği yapacak olan Villa Borghese’nin harikulade parkı olacak.

Bu yılın sanal Slow Tohum Zirvesi 13 ila 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ve üç günlük programı ve inanılmaz açılış konuşmacılarını içerecek. Slow Seed Zirvesi, tohum egemenliği ve korunması ile tohum dünyasının diğer ana konularını ele almaları için yetiştiriciler, uzmanlar ve aktivistleri bir araya getiriyor. Biletler 14 Nisan günü Slow Food ABD Web sitesinde satışta olacak. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bratislava, Slovakya 22 Mayıs tarihinde Degustorium‘a ev sahipliği yapıyor. Üçüncüsü düzenlenecek bu etkinlikte Lezzet Sandığı’ndan ürünlerin yer aldığı tarihi merkez pazar canlandırılıyor, konferanslar, atölye çalışmaları ve akşam yemekleri yer alıyor. Aynı zamanda Bátovce Slow Food Dünya Pazarı’nın başlatılması için bir vesile olacak. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kuzeye doğru gittiğimizde, 1 ila 3 Eylül tarihleri arasında Stockholm, yenileyici ve esnek gıda sistemlerine odaklanan Toprak Ana Nordik etkinliğine ev sahipliği yapacak. Zanaat ürünü gıda pazarının, atölye çalışmalarının, tadımların ve gelecekteki gıda sistemimiz hakkındaki münazaraların yanı sıra, ürün gelişimine destek ve ilham vermek ve zanaat işi gıdaya yönelik farkındalık ve talebi arttırmak için üreticilerin katıldığı bir yarışma da düzenlenecek. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuncusu ama en önemlisi olarak, Toprak Ana Anadolu tüm Türkiye’den gelen çiftçiler, çobanlar ve gıda üreticilerinin ilk toplantısı olacak ve 2 ila 11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşerek Anadolu’nun gıda açısından biyolojik çeşitliliğinin zenginliğini kutlayacak. Tüm Türkiye’den ve komşu ülkelerden gelen temsilciler iyi, temiz ve adil gıda konularını görüşmek ve üzüm, zeytin, peynir ve buğday şeklindeki dört temel ihtiyaç ürününe odaklanmak üzere bir araya gelecekler. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar Slow Food ağı tarafından düzenlenen ve Toprak Anaya Giden Yolda gerçekleşecek ilk etkinlikler. Liste sürekli güncelleniyor, bu yüzden sık sık göz atın!

2022 Toprak Ana Lezzet Fuarı

Gıda politikası, sürdürülebilir tarım ve çevreye adanmış olan bu en büyük ve en önemli uluslararası etkinlik Torino’da 22-26 Eylül tarihlerinde, Slow Food, Piedmont Bölgesi ve Torino Kenti tarafından düzenleniyor. Etkinliğin amacı gıda için farklı bir gelecek, bireylerin gündelik seçimleriyle, toplulukların bir aradaki çabalarıyla ve gerek kamu, gerekse özel kurumların politikalarıyla şekillenecek bir gelecek tasarlamak. Daha fazla bilgi almak için burayı tıklayın.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter