Toprağı sevmek – İşte sonraki Terra Madre Salone del Gusto teması

11 Feb 2016 | Turkish

 

Etkinlik Torinoda 22-26 eylül tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Toprağı sevmek Terra Madre Salone del Gusto 2016 için seçilen temadır.” Serena Milano, Biyolojik çeşitlilik için Slow Food Kuruluşu genel sekreteri, şöyle açıklıyor: “Yaşadığımız çevreyi ve gezegeni korumak, bu tarihi anın belirleyici bir özelliği, gıdayla ilgilenen herkes için bir zorunluluk olmalıdır. Üreticiler, eğitimciler, şefler, bilim adamları, çiftçiler, gıda topluluğu ve özellikle vatandaşlar ve ailelerle birlikte toprağa iyi bakma zevkini yeniden keşfetmek istiyoruz. Bu nedenle laboratuarlar, konferanslar, eğitim ve tadım aktiviteleri organize edilecektir.

Zanaatkarlığın ve kalitenin en iyisini Torino’da birleştiren ulusal etkinlik, katılımcılara keşfetmelerini sağlayarak üç yönde gelişir: nasıl çiftçi olunur, nasıl ortak üretici olunur, bir bahçe nasıl işlenir.

Nasıl çiftçi olunur Presidia Slow Food, çiftçi, çoban, balıkçı topluluklarını dahil eden ve kaliteli üretimi destekleyen kesin projeler, tüm dünyadan gelir, ve herkes için yararlı bir örnek olurlar. Örnek isimler: Don çayı Güney Kore’den; Taliouine Safranı Fas’tan; Panela di Tailin Peru’dan. 5000 Terra Madre delegesi 160 ülkeden gelir ve ziyaretçiler ile birlikte önerileri ve deneyimleri paylaşırlar. Pazar Slow Food felsefesini ve prensiplerini izleyen üreticiler ile buluşma yeridir. Ziyaretçiler ayrıca kendi tarım firmalarını başlatmak için pratik açıklamalar da alabilir.

Nasıl ortak üretici olunur. Yemek birinci tarım eylemidir ve tüketiciden ortam bilinçli üreticiye dönüşmek için üretim tekniklerini ve süreci bilmek gereklidir. Tematik ve etkileşimli aktiviteler, konferanslar, Toprak ve Tat Laboratuarları temel Slow Food kampanyalarıyla ilgilidir. Slow Meat, sorumlu ve sürdürülebilir bir karne tüketimi için; Slow Fish, balık dünyasının zenginliği ve karmaşıklığı hakkında duyarlı hale getirmek; Slow Beans, bakliyatların besleyici özelliklerine halkı yakınlaştırmak – Fao 2016’yı uluslarası bakliyat yılı olarak belirledi. Ayrıca, biyolojik çeşitliliği korumak için arıların rolünün, ve ortaklaşa satın alım grupları ve çiftçi pazarları gibi, bazı sürdürülebilir pazarlama şekillerinin öneminin altı içizlir.

Bir bahçe nasıl işlenir. Toprağı nasıl sevmeyi anlamak için en iyi yöntem onu daha yakından ve tanımayı ve işlemeyi öğrenmektir. Terra Madre Salone del Gusto sırasında Slow Food Eğitim aktiviteleri Yavaş (Slow) bir bahçe için fikir ve çözümler sunarlar. Gübreleme yapmayı, mevsim sebzelerini seçmeyi, tohumlarla ilgilenmeki öğrenmeleri için okullara ve ailelere yyönelik laboratuarlar organize edilir. Farklı alanlarda toprak işlemek için bir davet: toprakta, vazoda, balkonda, bahçede, kırsal bölge ve şehirde.

Piemonte bölgesi ve Torino şehri tarafından organize edilen Terra Madre Salone del Gusto bu yıl tamamen yenilenmiş bir programa sahiptir. İlk kez etkinlik şehrin sembol bazı yerlerini dahil edecektir. Parco del Valentino (Valentino Parkı) Pazarı, Borgo Medievale (Ortaçağ Köyü) yetişkinler ve çocuklar için eğitim buluşmalarını, Castello del Valentino (Valentino Kalesi) Terra Madre delegelerinin buluşmalarını misafir edecektir. Konferanslar Teatro Carignano’da, Tat Laboratuarları Circolo dei Lettori’de Mole Antonelliana’da (Sinema Müzesi) yapıalcaktır. Ayrıca, etkinlik diğer alanlarda da olacaktır: Museo Egizio, Venaria Reale, Castello di Racconigi ve Palazzo Reale.

Daha fazla bilgi için, Slow Food International Basın Bürosu ile temasa geçin:

[email protected] – Twitter: @SlowFoodPress

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

Ester Clementino, [email protected]

Giulia Capaldi, [email protected]

İlk olarak 1986 yılında düzenlenen, Salone Internazionale del Gusto (Uluslararası Lezzet Salonu), ev yapımı gıda ve şarap konusunda dünyadaki en önemli organizasyonlardan biri olup, dünyanın her yerinden katılan üretici ve bilinçli tüketicilerinin tecrübelerini ortaya koyacakları bir fırsat sunmaktadır.

Son olarak Lingotto Fuar’ında gerçekleştirilen etkinlik, 60 ülkeden yaklaşık 220.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmış, yaklaşık 160 ülkeden 3000 Terra Madre üyesinin katılımını sağlamış ve aralarında Terra Madre’nin coğrafi bölgelere dağılmış 400 adet gıda topluluğunun ve 300 Slow Food üreticisinin de bulunduğu, 100 ülkeden 1200’ü aşan katılımcısıyla büyük bir pazar oluşturmuştur.

 Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000’ini aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter