Terra Madre Salone del Gusto 2020 w odnowionej wersji

23 Jun 2020 | Polish

Globalna edycja imprezy, organizowana zarówno w wymiarze fizycznym, jak i cyfrowym, rozpocznie się 8 grudnia i potrwa przez sześć miesięcy 

Terra Madre Salone del Gusto w 2020r., w związku z pandemią Covid-19, charakteryzować się będzie nową i odmienną specyfiką. Począwszy od 8. grudnia i przez kolejne sześć miesięcy w 160 krajach należących doi sieci Slow Food, wydarzenie to organizowane będzie w różnych wymiarach – fizycznym, cyfrowym oraz w innych innowacyjnych formatach.

Najważniejsze wydarzenie promujące dobrą, czystą i uczciwą żywność, środowisko i politykę żywnościową organizowane przez Slow Food, we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn, nie zostanie wstrzymane ugruntowując swoje głębokie zaangażowanie w kształtowanie przyszłości żywności.

„Dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek musimy pracować nad wdrażaniem nowych i zrównoważonych modeli gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Aby kryzys spowodowany przez Covid-19 stał się okazją do rewitalizacji ziemi należy zacząć od rolnictwa, szpitalnictwa i turystyki, która zwiększa dobrobyt obszarów i lokalnych wspólnot. Pragniemy zaangażować się w te działania oddając głos wspólnotom, które w ostatnich miesiącach na całym świecie mobilizowały się, aby wesprzeć małych producentów żywności i utrzymać lokalnie działające systemy dostaw żywności chroniąc tym samym tych, którzy znaleźli się w najgorszej sytuacji. Terra Madre Salone del Gusto nie jest targiem, którego organizację można przełożyć na kolejny rok: wręcz przeciwnie, daje ona możliwość promocji wiedzy i dialogu. Jest to czas, w którym ogromna sieć rolników, hodowców, rybaków, rzemieślników, kucharzy, osoby młode oraz przedstawiciele społeczności lokalnych i migrantów odnajdują pewność siebie i odwagę, dzielą się pomysłami i rozwiązaniami dla uniwersalnie występujących problemów. Jeżeli, w związku z normami bezpieczeństwa wdrażanymi na okres pandemii, nasi przedstawiciele nie będą mogli przybyć na tegoroczną edycję Terra Madre, my zaniesiemy Terra Madre do każdego zakątka ziemi” – oświadczył Edie Mukiibi, wiceprezes Slow Food International, przedstawiając nowy projekt dotyczący organizacji Terra Madre Salone del Gusto 2020.

Wydarzenie zostanie w pełni przekształcone, także pod względem poruszanych przez nie kluczowych zagadnień i celów:

  • Przyszłość żywności. Zapoczątkowanie szerokiej debaty, wychodząc od wizji Slow Food, dzięki udziałowi producentów, badaczy, ekspertów i uczonych, ponieważ nigdy tak jak w tym momencie ważna jest ochrona dobrej, czystej i uczciwej żywności dla wszystkich ludzi: aby zrozumieć jakie były przyczyny pandemii, rozpocząć zmiany, dzięki którym społeczeństwo będzie żyło w sposób bardziej uczciwy i zrównoważony. a także zbudować lepszą przyszłość niż ta, na którą oczekiwaliśmy przez nadejściem Covid-19.
  • Sieć Slow Food i Terra Madre. Wykorzystać i wzmocnić jej siłę, projekty i zaangażowanych w nią ludzi – miliony aktywistów w 160 krajach, aby wpłynąć na zmianę codziennych zachowań i nawyków ludzi żyjących na całym świecie.
  • Nowe regiony geograficzne. Zgodnie z tematem wybranym dla edycji 2020r.: wraz z narastaniem suwerenizmu, nacjonalizmu, murów i barier z drutów kolczastych, Slow Food pragnie szerzyć zupełnie nową wizję koncentrującą się bardziej na korzeniach niż na barierach, na kulturach ponad narodami, na żywności nieznającej granic politycznych, a jedynie swoje głębokie powiązanie z obszarami, w których jest wytwarzana.
  • Nowe wydarzenie. Terra Madre Salone del Gusto 2020 rozpocznie się rewolucją cyfrową, która, przez okres sześciu miesięcy, stworzy możliwość wymiany i dialogu wewnątrz sieci przedstawicieli organizacji i społeczności na temat nowych modeli produkcji żywności i jej dystrybucji.

Edycja Terra Madre Salone del Gusto w 2020 r. rozpocznie się w czwartek 8. października i w czasie czterech dni, zgodnie z oryginalnie ustalonym planem, rozwinie bogaty program wydarzeń odbywających się w sposób tradycyjny i w świecie cyfrowym, w których weźmie udział wiele tysięcy przedstawicieli sieci Slow Food i miliony aktywistów, jak i inne organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa.

Wydarzenie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach w 160 różnych krajach jako szereg nadzwyczajnych inicjatyw, które ułatwią zrozumienie problematyki i odnalezienie odpowiedzi na wyzwania jakie stoją przed przyszłością żywności, planety i wszystkich jej mieszkańców.

W zależności od tego jakie środki ostrożności będą wdrażane, aby powstrzymać rozprzestrzenianie Covid-19, mamy nadzieję, że po odbyciu międzynarodowej podróży i po dotarciu do społeczności całego świata i na każdy pojedynczy kontynent, maraton Terra Madre Salone del Gusto 2020 powróci do Turynu i zakończy się w kwietniu 2021 r. w formie Międzynarodowego Kongresu Slow Food.

„Będzie to największa dotychczas zorganizowana edycja zarówno pod kątem liczby krajów, w których się odbędzie, ilości uczestników, którzy wezmą w niej udział, tak w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym, ale i pod względem liczby „działań podejmowanych na rzecz zmiany”, które podejmie tysiące aktywistów na całym świecie. Po sześciu miesiącach będziemy w pełni nowymi ludźmi: zrozumiemy jak ogromny mamy potencjał i on pomoże nam jeszcze mocniej zaangażować się w działania na rzecz lepszej przyszłości żywności na całym świecie. Miasto Turyn i region Piemontu będą sercem tej pięknej rewolucji: to z nich wyjdzie szeroki wachlarz pomysłów i inicjatyw, który następnie, dzięki energii wytworzonej w czasie ich rozwijania, powróci wzbogacając swoje serce. Wejdziemy w nowy wymiar Slow Food i Terra Madre i mamy nadzieję, że uda nam się przekształcić tragedię związaną z pandemią w silny impuls do zmiany naszej historii”, podsumował Paolo Di Croce, Sekretarz Generalny Slow Food International.

„Niektóre wydarzenia mają symboliczne znaczenie dla regionu, z którego pochodzą, lecz staną się one wspólnym dziedzictwem wychodzącym poza wszelkie granice i podziały geograficzne. Terra Madre Salone del Gusto już od dawna jest doskonałym tego przykładem”, powiedział Prezydent Regionu Piemontu Alberto Cirio, wraz z Asesorem ds. Handlu, Kultury i Turystyki, Vittorią Poggio, a także Asesorem ds. Rolnictwa i Żywności, Marco Protopapą. „Działamy na rzecz ochrony i promocji tego dziedzictwa w tak trudnym i skomplikowanym czasie. Przyszłość kiełkuje w ziemi. Pragniemy stworzyć przyszłość bezpieczną dla nas wszystkich”.

Burmistrz Turynu, Chiara Appendino oraz Asesor ds. Turystyki, Alberto Sacco wyrazili swoje zadowolenie w związku z zapowiedzią kontynuowania Terra Madre Salone del Gusto oraz z tym, że nowy model organizacyjny sprawi, że Turyn stanie się centrum edycji, która obejmie wiele różnych miejsc na świecie przez dłuższy okres czasu. „Dzięki rozpowszechnieniu projektów i działań cyfrowych wydarzenie będzie miało zasięg globalny i zwiększy świadomość w zakresie polityki żywności i edukacji żywieniowej, przywróci należną wartość żywności i wypromuje jej walory sensoryczne i autentyczność ucząc nas tego jak zwracać uwagę na metody wytwarzania produktów, które spożywamy każdego dnia. Nowy model Terra Madre Salone del Gusto stanowi innowacyjną linię działania w momencie gdy napotyka się na trudności związane z organizacją dużych wydarzeń, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Umożliwia on przekształcenie przeszkody w nową możliwość i poszerzenie samego celu wydarzenia.”

Kluczowe zagadnienia i pierwsza część programu Terra Madre Salone del Gusto 2020 zostaną oficjalnie przedstawione w połowie lipca w czasie międzynarodowej konferencji, w której wezmą udział główne kraje zaangażowane w organizację nowego kalendarza wydarzeń, pochodzące ze wszystkich stron świata.

Prezentację Terra Madre Salone del Gusto 2020 można pobrać tutaj.

Zdjęcia z ostatniej edycji można obejrzeć tutaj.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt z:

Slow Food: Paola Nano +39 3298321285 – Giulia Capaldi +39 3428278485 – [email protected]

Przedstawiciel miasta Turyn: Luisa Cicero +39 01101121932 – [email protected]

Przedstawiciel regionu Piemontu: +39 0114322549 – [email protected]

Slow Food to globalna oddolna organizacja, której celem jest stworzenie świata, w którym wszyscy ludzie będą mieć dostęp do dobrej żywności: dobrej dla nich, dla jej producentów i dla planety. W Slow Food zrzeszony jest przeszło milion aktywistów, szefów kuchni, ekspertów, młodych ludzi, rolników, rybaków i naukowców z ponad 160 krajów.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter