Terra Madre Salone del Gusto 2016 sahnesinde Balkanların gıda biyoçeşitliliğinin zenginliği

04 Aug 2016 | Turkish

Piyemonte Bölgesi, Torino Şehri Slow Food tarafından 11.incisi düzenlenen, yemek kültürüne adanmış en önemli uluslararası etkinliklerden biri olan Terra Madre Salone del Gusto 22 ve 26 Eylül 2016 tarihleri arasında Torino, İtalya’da gerçekleşecektir. 160 ülkeden beş bin temsilci, 800’ün üzerinde katılımcı, 300 Slow Food Presidia ve 500 Terra Madre gıda topluluğu bu etkinlikte yerlerini alacak.

Uluslararası Pazar, Balkanlar ve Türkiye’den Terra Madre gıda toplulukları ve Presidia ürünleri vitrinine ayrılmış olan 15 standa ev sahipliği yapacak. Bu alanın büyük bir kısmı, politikaları etkileme ve sürdürülebilir kırsal kalkınma modellerini teşvik etmek için sivil toplumun ve kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla Balkan ülkeleri ve Avrupa’nın, Avrupa entegrasyonu sürecini desteklemek amacıyla Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ESSEDRA projesi sayesinde gerçekleştirildi. Bu proje aynı zamanda, bu yıl sunulacak olan beş yeni Slow Food Presidia kurulmasına katkıda bulundu:

  • Kurtovo Konare pembe domates, Bulgaristan – tatlılığı ile Bulgaristan çapında bilinen ve yüksek kaliteli Lutenitsa (baharatlı domates ve biber konservesi) üretmede kullanılan bir tür.
  • Peljesac VarenikHırvatistan – Güney Dalmaçya’nın en tipik şaraplarından biridir. Bu şarap sadece Pelješac yarımadasına özgü Plavac Mali üzümünden yapılır ve bal ve marsala notaları ile güçlü meyvemsi tada sahip bu şarabın rengi koyu karamel ve kan kırmızı tonları arasında değişir.
  • Stanushina üzümüMakedonya Cumhuriyeti – Karadeniz üzüm türleri ailesinde yer alır ve antik çağlardan beri dik tepelerde yetiştirilmektedir. Bu üzümden ya çilek, ahududu ve kurutulmuş meyve aromalı yakut kırmızısı şarap kominyak ya da karaciğer sorunları ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmede ve ev kullanımı için şeker yerine kullanılan bir içki olan madzun elde edilir; Makedonya Bal Arısı Presidium’u Batı Bulgaristan’dan, Doğu Arnavutluk’a kadar, tarihi Makedonya bölgesinde bulunan yerli Apis mellifera Macedonica arı türlerini korumak amacıyla kurulmuştur.
  • Bazna domuzuRomanya – Etinin sertliği ve kalitesinin ünlü olduğu Sibiu bölgesindeki belediyenin adını almıştır. Son derece kaliteli bir yağa sahiptir ve kış aylarında olgunlaşan ve geleneksel evlerin çatı katlarında füme edilen et üretimine son derece uygundur.

Geçen Haziran ayında Tiranda da 4.sü düzenlenen Terra Madre Balkans’ın ardından Arnavutluk Permet gliko Presidium’u, Elbasan zeytin yağı ve Kelmend bölgesinden ürünler dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler sergileyecek. Altin Prenga ve Sokol Prenga gibi çok sayıda Arnavut şef, son dönemde ülkede başlatılan Slow Food Chefs’ Alliance’ı (Yavaş Yemek Şefleri İttifakı) sunmak ve Chefs’ Alliance kitchen’a (Şefler İttifakı mutfağı) katılmak için etkinlikte yer alacaklardır.

Bulgaristan’daki Slow Food ağı üç adet stand ile en geniş sergi alanına ev sahipliği yapacaktır ve burada ziyaretçiler, ünlü Tcherni Vit yeşil peyniri, Karkachan koyunu, Meurche Presidia’sı ile birlikte Atanasovsko gölü tuzu, Batı Balkan domuzu gibi Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) ürünleri ve Strandja dağlarından bir takım et ürünleri dahil olmak üzere Bugaristan’ın gıda üretim zenginliği hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklardır.

Makedonya Cumhuriyeti ise Bukovo kırmızı biberlerini ve Slatko yaban incirleri Presidia ürünlerini sergileyecek.

Türkiye’nin sergi alanı ise Slow Food Earth Markets (Yavaş Yemek Dünya Pazarları) ürünleri, antikSiyez buğdayı bulguru Presidia’sı ve aynı zamanda Nuh’un Ambarı listesinde yer alan yedi adet tarhana (tahıl ve yoğurt veya fermente süt karışımına dayalı, genellikle kışın koyu çorba olarak tüketilen eski kurutulmuş gıda ürünü) üzerine yoğunlaşacaktır. Tarhana İran’dan Bosna’ya kadar yer alan bölgede bulunan bir gıda işleme geleneğidir. Bu, her evin ve toplumun tat tercihlerini yansıtmasından başka, mevcut yerel gıdalara göre uyarlanan ve sadece Anadolu’da onlarca değil yüzlerce çeşidi bulunan tipik bir ev yapımı ürünüdür: Gıda çeşitliliği ve metalaşmamış gıda üretiminin eşsiz bir sembolüdür.

Bölgede temel politikanın hüküm sürmesi sebebiyle Balkanlar ve Türkiye’de Avrupa Birliği hijyen gereksinimlerinin uygulanması konusunda esneklik bulunmadığı uzun süredir bilinmektedir ve bu da , Arnavutluk’tan Mishavinë peyniri, Türkiye’den Boğatepe Gravyeri ve Bosna Hersek’ten torba peyniri dahil AB ülkeleri dışından bazı Presidia süt ve et yan mamullerinin sergilenmeyecek ve uluslararası pazarlarda satılmayacak olmasının nedenidir.

Saving Biodiversity in the Balkans (Balkanlarda Biyoçeşitliliği Kurtarmak) konusuna ayrılmış konferans, bölge genelinde 300 adet Nuh’un Ambarı ürününün tanımlanmasına katkı sağlamış olan ESSEDRA projesinin dört yılını ve küçük ölçekli çiftçilerin geleneksel ürünleri ile pazarlara erişimini sağlamaya yönelik kapsamlı bir destekleme programını, ileride karşılaşacak zorlukları da tanımlayarak değerlendirecektir.

Terra Madre Salone del Gusto 2016 hakkındaki en son haberlere internet üzerinden aşağıdaki adresten ulaşılabilir: http://www.salonedelgusto.com ve ayrıca burada basın kartı talebinde de bulunulabilir (http://www.salonedelgusto.com/en/info-accreditation/).

Daha fazla bilgi için iletişim bilgileri:

Slow Food, +39 329 83 212 85, [email protected] – Twitter: @SlowFoodPress

Piyemonte Bölgesi, +39 011 432 2549, [email protected]

Torino şehri, +39 011 442 3606, [email protected]

Terra Madre Salone del Gusto Resmi Ortağı olan birkaç kuruluş yardımı ile mümkün kılınmıştır: Lurisia, Pastificio Martino, Radeberger Gruppe Italy, Lavazza, Sapori, Iren, Intesa San Paolo, Elpe; Terra Madre Kuruluşu ve Slow Food destekçileri: Compagnia di San Paolo, Fondazione CRT ve Piyemonte Bankacılık Vakıfları Birliği, Coldiretti. IFAD, Avrupa Birliği ve CIA desteği ile. 

Slow Food insanlar, yetiştiricilik yapanlar ve gezegen için iyi olan gıdalara tüm insanların erişebileceği ve bu gıdaların keyfini sürebilecekleri bir dünya öngören küresel tabanlı bir örgüttür.  Slow Food 160 ülkede bir milyondan fazla aktivist, şef, uzman, genç, çiftçi, balıkçı ve akademisyeni bünyesinde barındırmaktadır. Kendi arasında yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi dünya çapında 1.500 yerel bölge kuruluşuna bağlıdır ve üyelik ücreti yanı sıra organize ettikleri etkinlikler ve kampanyalar aracılığıyla örgüte katkıda bulunurlar. Ağın bir parçası olarak, 2.400’den fazla Terra Madre gıda topluluğu dünya çapında küçük ölçekli ve sürdürülebilir kaliteli gıda üretimi uygulamaktadır.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter