Terra Madre dookoła świata

08 Oct 2020 | Polish

Od Polski po Ugandę – sześć miesięcy imprez dotyczących różnorodności żywności na całym świecie

Wizyty w gospodarstwach, konferencje, działania edukacyjne, degustacje i wiele więcej. Slow Food działa na każdym kontynencie, organizując imprezy – tam gdzie pozwalają na to przepisy bezpieczeństwa – aby wzmocnić międzynarodową społeczność producentów zrównoważonej żywności i świadomych konsumentów. Jest to ruch, który dzięki sposobowi wykorzystania zasobów naturalnych i podejmowania decyzji zakupowych, posiada środki potrzebne do zwalczenia największego kryzysu, z jakim obecnie zmaga się świat.

W Polsce wszystko zacznie się 8. października od kolacji Slow Food Masterclass w Krakowie – pierwszej z serii organizowanych przez convivium w celu rozpropagowania w kraju idei Arki Smaku i klubu Cooks’ Alliance. W dniach 6–11 listopada społeczność promowania dziedzictwa kulinarnego Slow Food Polska Centralna zorganizuje degustację, której uczestnicy posmakują produktów lokalnej Arki Smaku w daniach serwowanych w wybranych restauracjach w ramach Festiwalu Dobrego Smaku w Łodzi.

Poniżej prezentujemy kilka wydarzeń, które odbędą się w realu lub internetowo i ostatecznie udowodnią, że Terra Madre jest obecny wszędzie, każdego dnia.

Rozpoczynamy 8. października w Wielkiej Brytanii od Terra Madre Fringe: pięć dni wirtualnych imprez, których motywem przewodnim będzie reakcja brytyjskiej branży restauracyjnej i spożywczego łańcucha dostaw na Covid-19, zrównoważona hodowla omułków, wizyty w gospodarstwach oraz prezentacja filmów, takich jak When Tomatoes Met Wagner (Grecja, 2019 r.). Szefowie kuchni poprowadzą pokazy gotowania i debaty na temat cateringu i jego roli w edukacji społeczeństwa. Odbędą się także domowe degustacje produktów szkockiej Arki Smaku, brytyjskich produktów delikatesowych, przysmaków z nabiału, cydrów i wielu innych produktów spożywczych.

Slow Food Germany także rozpoczyna festiwal Terra Madre 8. października od okrągłego stołu i flashmobu fotograficznego na temat różnorodności biokulturowej oraz wykorzystania funduszy unijnych (poczynając od CAP) przez instytucje europejskie w celu podtrzymania tej różnorodności. Imprezy organizowane przez sześć miesięcy trwania festiwalu Terra Madre będą koncentrować się na trzech zagadnieniach: myślenie o świecie, smakowanie świata i zmiana świata. Listopad będzie poświęcony bioróżnorodności; odbędą się warsztaty i degustacje produktów Arki Smaku.

Na Kubie imprezę w ramach agroekologicznego festiwalu Finca la China in Havana organizuje stowarzyszenie Slow Food Plassiga. W środę, 7. października, odbędzie się targ z produktami rolniczymi, w tym owocami i warzywami Arki Smaku, a także działania edukacyjne dotyczące zdrowej żywności, agroekologii i gastronomii. W czwartek 8. października organizowana jest konferencja ekspertów dotycząca tematu żywności i zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem nawyków żywieniowych Kubańczyków, higieny i konserwacji żywności.

Terra Madre Philippines 13. października rozpoczyna sześciomiesięczny program imprez. Zorganizowanych zostaną dziesiątki spotkań na żywo i internetowych, których tematem będzie suwerenność żywnościowa, rolnictwo regeneracyjne i konieczność wspierania społeczności lokalnych – szczególnie najbiedniejszych w dużych miastach, których dostęp do żywności pogorszył się przez ostatnich kilka kryzysowych miesięcy – poprzez naukę doceniania produktów lokalnych i wykorzystywania ich do przygotowania zdrowych i smacznych posiłków.

Rolnicy, aktywiści, rybacy łowiący tradycyjnymi metodami, producenci serów, pszczelarze, quiombolas (potomkowie i członkowie społeczności byłych niewolników), rdzenne społeczności, dziennikarze i kucharze, którzy wspólnie tworzą wielką sieć Slow Food w Brazylii będą gospodarzami trzeciej edycji Terra Madre Brasil w dniach 17–22 listopada. Motywem przewodnim festiwalu będą kultura i bioróżnorodność żywności, edukacja i bezpieczeństwo związane z żywnością, zwłaszcza w szkołach oraz wpływ polityczny i mobilizacja społeczeństwa obywatelskiego. Działania edukacyjne to między innymi warsztaty dla dzieci i degustacje z przewodnikiem. W festiwalu wezmą udział kucharze, którzy swoją pracą zademonstrują znaczenie ekosystemów brazylijskich oraz przedstawiciele społeczności wiejskich, którzy dbają o ochronę produktów Arki Smaku. Terra Madre Brasil ma bogaty program artystyczny i kulturalny. Odbędą się pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, debaty, wydarzenia kulturalne, powstanie interaktywna mapa społeczności Slow Food z oznaczeniem farm rodzinnych i uwarunkowań geograficznych, a także instalacja poświęcona maniokowi i produkcji z niego mąki.

Ochrona bioróżnorodności oznacza konsolidację bezpieczeństwa żywności i ochrona jej suwerenności: ten temat będzie motywem przewodnim Food Wise 2020 organizowanym w Ugandzie 27. listopada. Jest to okazja do promowania kultury żywności, uhonorowania drobnych producentów, którzy wytwarzają dobrą, czystą i uczciwie produkowaną żywność oraz refleksji na temat powiązania żywności z klimatem. Goście festiwalu poznają tradycyjną żywność na wiele sposobów: będzie kuchnia Terra Madre z degustacjami, wykłady, debaty i warsztaty, na których poznają drogę, jaką jedzenie przebywa z farmy na talerz.

Większość wydarzeń na świecie poświęcona jest projektom Slow Food: bioróżnorodność ma wiele wspólnego z Arką Smaku, Prezydium Slow Food i Slow Food Cooks’ Alliance, a wiele wydarzeń zostanie poświęconych krótkim łańcuchom dostaw, jak np. targi rolnicze, Earth Markets, i edukacja przez degustację w szkolnych ogrodach.

W dniach 3–4 października w Serbii odbędzie się Crvena Ranka Days, święto śliwek używanych do produkcji miejscowej grappy, Gledić rakija, która należy do prezydium Slow Food. Do udziału w dwudniowej imprezie zaproszono producentów i agronomów, którzy będą badać te i inne tradycyjne odmiany roślin. Głównym tematem imprezy będzie przetrwanie małych gospodarstw rodzinnych oraz ochrona bioróżnorodności i obniżenie wpływu wytwarzania żywności na klimat.

W Kolumbii jedyny organiczny targ w mieście Cali, gromadzący 30 przedstawicieli przeszło 70 rodzin rolniczych i producentów ekożywności stanie się Slow Food Earth Market. Zmiana oficjalnie nastąpi 17. października, w siedemnastą rocznicę powstania targu. Z tej okazji odbędzie się impreza zorganizowana przez producentów i konsumentów stowarzyszonych w sieci partycypacyjnej, w ramach której klienci uczestniczą w targach, odwiedzają gospodarstwa rolne i dokonują okresowych kontroli.

18. października Turcja otworzy swój czwarty Earth Market w starym budynku szkoły koranicznej Kubat Pasa Madrasa w mieście Tarsus. Podczas uroczystości otwarcia goście będą mogli degustować potrawy przygotowane z produktów 60 sprzedawców obecnych na targu.

W Szwajcarii rozpoczynamy od targu Slow Food Market, który będzie częścią imprezy Food Zurich 24. października. Na targu producenci sieci Slow Food, autorzy przewodnika Slow Wine oraz członkowie Slow Food Cooks’ Alliance z Zurichu będą serwować potrawy przygotowane z produktów Arki Smaku.

Slow Food Austria w ciągu sześciu miesięcy Terra Madre zorganizuje przeszło 30 imprez, poświęconych Arce Smaku, Prezydiom Slow Food, targom Earth Markets i Slow Food Travel.

Rumuńskie Convivium Slow Food Targu Mures organizuje w swoim kraju wiele imprez, między innymi kolację poświęconą produktom wytwarzanym przez społeczność ormiańską i inne degustacje oddające hołd rumuńskiej, węgierskiej, saksońskiej, ormiańskiej i żydowskiej tradycji kulinarnej. Convivium otworzy także pierwszy ogródek szkolny Slow Food w Rumunii – przy żłobku w Targu Mures.

W Azerbejdżanie wiele wydarzeń zostanie zorganizowanych w ramach projektu Community-based Value Chain Enhancement in the Greater Caucasus Mountains (COVCHEG) finansowanego przez Unię Europejską i koordynowanego przez Slow Food: odbędą się Warsztaty Smaku dotyczące miejscowych przysmaków, gotowanie „slow” z produktów Arki Smaku oraz od dawna wyczekiwany obiad przygotowany przez lokalnych członków Slow Food Chefs’ Alliance.

Pierwszym wydarzeniem Terra Madre organizowanym w Hiszpanii będzie Rebato: pierwszy targ dla obszarów wiejskich, festiwal organizowany między innymi przez El Rincón de la Biodiversidad Convivium w dniach 10–12 października w Castielfabib. Będzie to przełomowe wydarzenie kulturalne, społeczne i gastronomiczne, promujące tzw. urban resilience (odporność miejską) małych miast w regionie Rincón de Ademuz.

W Chile, Slow Food Crianza Ecológica Valle del Itata and Extender Fronteras Alimentarias del Bio Bio Communities będą obchodzić Światowy Dzień Żywności 16. października, organizując imprezę zwracającą uwagę na suwerenność żywnościową i poprawkę do chilijskiej konstytucji, w ramach której uczestnicy będą pracować na polach i w gospodarstwach dostarczających żywność miastu Conception.

Także 16. października w Macedonii Slow Food Vodno Consortium zorganizuje pierwszy Festiwal Filmów o Jedzeniu w Skopje. Patronat nad imprezą obejmie lokalny rząd i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Festiwal skoncentruje się na lokalnych wytwórcach, ich roli w społeczeństwie i możliwości wspierania ich, jako krzewicieli tradycyjni i bioróżnorodności, przez instytucje.

Meksyk uczci bioróżnorodność kukurydzy w dzielnicy La Resurreción 20. października. W tym celu odbędzie się konferencja pod tytułem Co daje nam Ziemia, zorganizowana przez Slow Food Academia Puebla Community we współpracy z Universidad Popular Autónoma del Estado de Puebla (UPAEP).

W Kobe w Japonii w dniach 21–22 listopada Slow Food Nippon zorganizuje imprezę We Feed The Planet. W ramach japońskiej edycji Terra Madre odbędą się konferencje i warsztaty dotyczące nasion, zrównoważonego rybołówstwa, wspierania społeczności zamieszkującej wybrzeże oraz dobrostanu zwierząt gospodarskich w hodowlach.

Slow Food Live to seria szkoleń i wykładów organizowanych w mediach społecznościowych w USA, mających na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zrównoważonej żywności. Pierwsze z nich zostaną poświęcone rdzennym mieszkańcom oraz odtworzeniu kultury gastronomicznej rdzennych Amerykanów przez kucharzy zrzeszonych w sieci Indigenous Terra Madre. Kolejne będą dotyczyć równości społecznej, współpracy kucharzy i producentów oraz przepisom na temat ochrony zasobów wodnych.

 

For more information:

Terra Madre Salone del Gusto 2020 Press Office
Slow Food[email protected] – Paola Nano, Gioia Baggio (+39 329 8321285)
City of Turin[email protected] – Luisa Cicero (+39 011 01121932)
Piedmont Region[email protected] – Donatella Actis (+39 011 4322549)

 

Terra Madre Salone del Gusto is the most important event dedicated to good, clean and fair food and small-scale agriculture in the world. It is organized by Slow Food, the City of Turin and the Region of Piedmont in cooperation with MIPAAF (the Italian Ministry of Agricultural, Food and Forestry Policies) and MATTM (the Italian Ministry for Environment, Land and Sea Protection). Terra Madre Salone del Gusto 2020 is made possible thanks to the support of businesses that believe in the projects. Among them, we’d like to thank our Platinum Partners: Pastificio Di Martino, Unicredit, Lavazza, Acqua S.Bernardo, Quality Beer Academy; our Gold Partners: Agugiaro&Figna, Astoria, BBBell. With the support of Fondazione Compagnia di San Paolo, Fondazione Cassa di Risparmio di Torino, Associazione delle fondazioni di origine bancaria del Piemonte. With the contribution of IFAD and the EU. In collaboration with SANA and Turismo Torino e Provincia.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter