Terra Madre Balkanlar 2014 Etkinlik Programı

12 Jun 2014 | Turkish

Slow Food’un desteğiyle Kinookus tarafından organize edilen üçüncü Terra Madre Balkanlar etkinliği 19-22 Haziran tarihleri arasında Dubrovnik’te gerçekleşecek ve Güneydoğu Avrupa’dan gıda geleneklerini kutlayan ve kırsal miraslarını korumak isteyen gıda toplulukları bir araya gelecek. Etkinliğe 11 ülkeden gelen 200’ün üzerinde delege katılacak (Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Türkiye).

Slow Food’un kurucu başkanı Carlo Petrini 21 Haziran Cumartesi günü etkinliğe katılacak ve iki konferansta konuşma yapacak.

Etkinliğin önemli bir kısmı Gradac parkında düzenleniyor; ayrıca Güneydoğu Avrupa’yı temsilen gelen 68 gıda topluluğunun oluşturduğu bir Yeryüzü Pazarı kurulacak. Pazar, 32 stanttan oluşacak, her stant etkinliğe katılan en az bir ülkeyi temsil edecek. Stantların bazıları Slow Food Presidia veya Ark of Taste ürünleri sunacaklar. Pazarda aynı zamanda başka ülkelerden de Slow Food Presidiaları sergilenecek; Mavrovo Reka Dağ Mera Peynirleri (Makedonya), Bucegi Dağları Branza de Burduf (Romanya), Gledic Crvena Ranka Plum Rakija (Sırbistan), Siyez Bulguru (Türkiye).

Yeryüzü Pazarı’nda bulabileceğiniz ürünlerin bazıları: 

Hırvatistan’dan yerel peynir ve süt ürünleri, örneğin busha (Ark of Taste adayı cins ve peynir) sütünden yapılan ‘škripavac‘; bölgenin peynirleri; Doğu Slovenya’dan keçi peynirleri; Pag Adası’ndan süt ürünleri çiftliği olan bir ailenin meşhur Paski peyniri.

Pazar;  ürünler hakkında tecrübeli, geleneksel tekniklerin yanı sıra bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olan üreticiler ve temsilcilerle yüz yüze konuşmak; yaygın olmayan gıda ürünlerini keşfetmek ve tatmak için oluşturulmuş bir alan. Bu şekildeki bir gıda eğitimi; görmek, duymak, tatmak ve koklamak gibi farklı duyular kullanılarak yiyeceklerin tecrübe edilmesi açısından ziyaretçilere iyi bir şans tanıyor.

Dubrovik Üniversitesi Kampüsü Amfi Tiyatrosu’nda yapılacak olan konferanslardan bazıları şunlar:

–       Terra Madre Balkanlar delegeleri genel konferansta buluşacaklar ve diğer günlerin ana konu başlıkları tanıtılacak: AB’nin küçük çaptaki çiftçilere destek verme konusundaki rolünden, Adriyatik Denizi’ndeki yenilenebilir balıkçılık politikalarına; geleneksel ürünler ve coğrafi işaretlerden, Slow Food Presidia ve Ark of Taste’e; tarım ve gıda üretimi konusunda gençliğin rolünden, Balkan topluluklarında tadım eğitimine duyulan ihtiyaca kadar geniş bir konu yelpazesi mevcut. 20 Haziran Cuma, 10:30– 13:00

–       Balkanlar’daki Küçük Çiftçilere Destek: Avrupa Birliği çoğu zaman küçük çaptaki üreticilerin aleyhine olan birçok yasa koyarak onların yerel geleneklerini ve bilgilerini tehdit etmekle suçlanıyor. Bu konferans Avrupa Birliği’nde bulunan esneklik hükümlerini tanıtmak ve üye Balkan devletlerinin bunlardan faydalanabileceği örnek olayları sunmak. Konferansta kısaca ESSEDRA ve Forum Synergies tarafından geliştirilmiş bir yasa çerçevesi sunulacak ve gereken yasa değişiklikleri resmi olarak ilan edilecek. 20 Haziran, Cuma 15.00 – 17.00 pm.

–         Geleneksel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Konferansı (PGI): AB’de 1400’ün üzerinde ürün coğrafi işaretle korunuyorken, Balkanlar’da sadece birkaçı korunmakta. FAO ve NGO REDD tarafından organize edilen bu konferans, coğrafi işaretler konusuna ışık tutmayı amaçlıyor. Hırvatistan Neretva Vadisi’nin mandalinaları ve Baranja bölgesinden olan kulen sosisi Hırvatistan Bölgesel Kalkınma bakanı Hrvatski Otocni’nin sunumuyla örnek olarak tartışılacak.  20 Haziran Cuma, 17.30-20.00 pm.

–        Nuh’un Ambarı’nın (Ark of Taste) Ötesi – Terra Madre Balkanlar’ın Yok Olma Tehlikesinde Olan Gıda Geleneklerini Koruma Stratejileri: Balkanlar ve Anadolu’dan 1200’ün üzerinde ürün, Slow Food’un dünya çapında tehlikede olan ürünleri topladığı Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) kataloğuna girdi. Bu ürünler küçük bölge ve topluluk kültürlerinin bir parçası. Ancak bazı ekonomik, politik ve toplumsal sebeplerden dolayı eşsiz Balkan gıdalarının üretimini devam ettiremiyorlar. Terra Madre Balkanlar ağının en büyük amacı bu ürünleri yok olmaktan kurtaracak gelecekteki adımları ve araçları tanımlamak ve yerli gıda topluluklarına destek olmak. Carlo Petrini bu konferansa açılış konuşması yapacak. 21 Haziran Cumartesi, 10.00-12.00

Etkinliğin tamamı ve konferans programları için: http://www.essedra.com/media/ING_depliant-TM-balcani.pdf

Daha fazla bilgi için:

www.slowfood.com

www.terramadre.org

http://www.slowfoodfoundation.com/

www.kinookus.com

Michele Rumiz

Slow Food – Balkan Bölge koordinatörü

+39 0172 419 746; [email protected]

Paola Nano

Slow Food International –Basın Ofisi

[email protected]

Ivo Kara Pesic

Slow Food Dubrovnik Lideri ve etkinlik koordinatörü – KinoOkus

+385 95 9295 764; [email protected], [email protected]

Uluslararası Terra Madre ve Salone del Gusto etkinliği 23-27 Ekim tarihlerinde Torino’da yapılacak. Terra Madre ve Salone del Gusto bir kez daha bir arada, bütün dünyadan gıda topluluklarını, üreticileri, Slow Food Presidia ürünlerini, şefleri, tadım atölyelerini ve eğitsel aktiviteleri tek bir çatı altında topluyor. Salone del Gusto ve Terra Madre 2014 Torino’da 100 metrekarelik bir alanda sadece Balkanlar’a ait bir sergi düzenleyecek. Burada 50’den fazla gıda topluluğu ve Slow Food Presidia ürünlerini sergileyip satış yapma fırsatı bulacak.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter