Sześć kwestii kluczowych dla Slow Food Sektory targów i wycieczki tematyczne: Terra Madre Salone del Gusto bada problemy i rozwiązania

30 Aug 2016 | Polish

 

Zachować Bioróżnorodność – Piazza Castello, codziennie od 12:00 do 24:00

Slow Food od zawsze dba o zachowanie różnorodności biologicznej w rolnictwie poprzez liczne swoje inicjatywy: Arkę Smaku, Prezydia, Ogrody w Afryce. Trasa tematyczna ‘Zachować Bioróżnorodność’ pozwoli odwiedzającym poznać wartość różnorodności biologicznej, znaczenie zdrowej i żywej gleby oraz fundamentalnej roli nasion – pierwszego ogniwa w łańcuchu pokarmowym.

Dotykiem i węchem poznamy różne formy i zapachy różnorodności biologicznej; porównując ilustrowane tablice zrozumiemy różnicę pomiędzy rolnictwem przemysłowym i tym, na małą skalę, będziemy również mieć możliwość zobaczenia różnych rodzajów gleby i nasion w wielu kolorach.

Częścią tego sektora będzie również wystawa wpisanych do katalogu Arki Smaku starych odmian jabłek z różnych stron Europy – od Norwegii do Kazachstan.

Slow Meat – Parco del Valentino, codziennie od 10:00 do 19:00

Slow Meat to jedna z najważniejszych kampanii, w które zaangażowany jest ruch Slow Food. Interaktywny wyświetlacz pozwoli nam odkryć prawdziwy koszt mięsa, które pojawia się na naszym stole i porówna dwie metody jego produkcji – tą przemysłową i tą bardziej zrównoważoną. Ponadto, dostarczy konsumentom informacji pomocnych przy zakupie mięsa.

Będzie można zobaczyć różne rodzaje traw i paszy dla zwierząt, oraz kilka odmian prawdziwej gleby, tak, aby odwiedzający mogli zobaczyć co zachowuje odpowiednie warunki podglebia i jakie skutki może mieć używanie substancji chemicznych. Poza tym, naturalnych rozmiarów układanka tuszy wołowej pozwoli nam na poznanie poszczególnych kawałków wołowiny.

Podczas każdej wycieczki interaktywnej będzie można podpisać petycję w obronie żyzności gleby promowaną przez organizację People 4 Soil.

Slow Fish – Terrazza della Società canottieri Armida, viale Virgilio 45 (Parco del Valentino)

Oceany i drogi wodne są jednymi z najważniejszych wspólnych zasobów naturalnych naszej planety. Globalny system wody ma zasadnicze znaczenie dla klimatu, rolnictwa, rybołówstwa, transportu, produkcji energii i górnictwa, geologii, przepływu substancji odżywczych itd.

Każdego dnia Slow Fish włącza się do dyskusji o dobrach wspólnych, pośród których oceany i ryby mają znaczenie symboliczne.

Aby zobaczyć wszystkie wydarzenia w tym sektorze, kliknij tutaj

Let It Bee – Cortile del rettorato dell’Università degli Studi di Torino

Let It Bee jest sektorem całkowicie poświęconym pszczołom i miodowi. Ta część targów opowie odwiedzającym o sztuce pszczelarstwa i tym, jak jest ono ważne dla zachowania różnorodności biologicznej. Znajdziemy tu wystawę poświęconą różnym technikom zbierania miodu, kształtom grzebieni pszczelarskich i różnym gatunkom kwiatów przyjaznych pszczołom. Będzie można również skosztować miodu z różnych części świata.

Wystawa podkreśli też zagrożenia spowodowane stosowaniem pestycydów w rolnictwie, a także przedstawi różne gatunki pszczół, rodzaje tradycyjnej produkcji i nowe inicjatywy pszczelarstwa miejskiego.

Aby zobaczyć wszystkie wydarzenia w tym sektorze, kliknij tutaj

Indigenous Terra Madre – Parco del Valentino

Sektor przeznaczony dla sieci Indigenous Terra Madre skupi delegatów rdzennych społeczności z całego świata.

Ochrona różnorodności biologicznej wynika bezpośrednio z ochrony różnorodności kulturowej ludów rdzennych, ich praw i ich możliwości do zaoferowania konkretnych rozwiązań problemów, takich jak zmiany klimatyczne.

Przez cały trwania Terra Madre Salone del Gusto, w godzinach porannych organizowane są spotkania delegatów rdzennych społeczności, podczas których omawiane będą problemy i ich rozwiązania. Następujące konferencje są otwarte dla publiczności:

Późnym popołudniem odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach i występach artystycznych – Dźwiękach Terra Madre, oraz projekcjach filmów zrealizowanych przez lokalne społeczności.

Kulinarne warsztaty Tradycje kuchni z Nagaland będą poświęcone typowym potrawom i tradycjom kulinarnym tego pięknego regionu w północno-zachodnich Indiach.

Sektor Indigenous Terra Madre jest realizowany dzięki wsparciu IFAD (Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa) i Fundacji Christensen.

Migranci – San Salvario

Część targów poświęcona migrantom odbędzie się w San Salvario, w centrum Lombroso 16 i w Casa del quartiere, gdzie będą miały miejsce debaty, spotkania na temat żywności wieloetnicznej, sztuki teatralne, koncerty i spotkania literackie.

Na rynku Porta Palazzo, codziennie od 10:00 do 12:00, będzie organizowany Migrantour, interaktywny spacer po największym rynku open-air w Europie, gdzie poznamy historie migrantów, które od zawsze przyczyniały się do rozwoju społecznego, kulturowego i gospodarczego miasta.

W Teatro Carignano odbędzie się konferencja Ziemia, konflikty i migracje – powody wyjeżdżających i bitwy tych, którzy pozostali, w której wezmą udział Gino Strada, założyciel Emergency, Edward Loure i Zerocalcare.

W San Salvario odbędzie się event poświęcony Syrii, jej uchodźcom i społeczności Rożawy (rejonu kurdyjskiego znajdującego się głównie w północnej Syrii). Soup for Syria wzięła swoją nazwę od tytułu książki Barbary Massaad – liderki Slow Food w Bejrucie, która w godzinach wieczornych weźmie udział w konferencji wraz z Zerocalcare – włoskim rysownikiem, autorem Kobane Calling; Yahya Manla – doktorantem na Uniwersytecie w Damaszku, proszącym o azyl we Włoszech; Ercanem Ayboga – ekologiem z Mezopotamii; Berivanem Al Hussainem – przedstawicielem rolnictwa z Rożawy, koordynatorem Ogrodów Slow Food w Kobane.

Począwszy od 20:00 będzie można skosztować zupy przygotowanej przez Cucina-To z Turynu. Odbędzie się również koncert Fanfara Station, projektu tunezyjskiego muzyka Marzouka Mejri i trębacza Charlesa Ferrisa, z szerokim repertuarem, począwszy od tzw. stambeli do muewesheh i muzyki arabsko-andaluzyjskiej.

Podczas wieczoru odwiedzający będą mogli kupić książki Soup for Syria Barbary Massaad i Kobane Calling Zerocalcare, z których dochód zostanie przekazany na rzecz syryjskich uchodźców.

Odbędzie się również debata na temat diety śródziemnomorskiej i inne wydarzenia poświęcone: wpływowi migrantów na nasz system żywnościowy i smak; tradycji neapolitańskiej i romsko-bałkańskiej z Kumpania Scampia i doświadczeniom kucharzy-migrantów.

Wszystkie informacje na temat Terra Madre Salone del Gusto 2016 znajdują się na stronie internetowej: http://www.salonedelgusto.com, na której można również ubiegać się o uzyskanie akredytacji prasowej (http://www.salonedelgusto.com/en/info-accreditation/).

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Slow Food, +39 329 83 212 85 [email protected] – Twitter: @SlowFoodPress

Region Piemont, +39 011 432 2549, +39 335 7586327, [email protected]

Miasto Torino, +39 011 01121976, +39 3421100131, [email protected]

Zrealizowanie targów Terra Madre Salone del Gusto jest możliwe dzięki wsparciu wielu podmiotów, wśród których znajdują się nasi oficjalni partnerzy: Lurisia, Pastificio di Martino, Radeberger Gruppe Italia, Lavazza, Sapori, Iren, Intesa San Paolo, Elpe; ofiarodawca: firma Coldiretti; i zwolennicy Terra Madre Salone del Gusto: Compagnia di San Paolo, Fondazione CRT-Cassa di Risparmio di Torino e Associazione delle Fondazioni di origine bancaria del Piemonte. Przy wsparciu IFAD, Unii Europejskiej i CIA.

Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 160 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 400 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter