Slow Olive 2018

12 Apr 2018 | Turkish

Slow Olive bir kez daha Ayvalık’ta düzenleniyor

Tuluslararası Slow Food hareketinin zeytin coğrafyasını buluşturan ilk bienal etkinliği Slow Olive, 14-15 Nisan hafta sonu ikinci kez, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı merkezi Ayvalık’ta gerçekleşecek. 2018 buluşmasını , Slow Food International, Ayvalık Belediyesi ve Türkiye’deki Slow Food birlikleri elbirliği ile organize ediliyor.

Bu yıl Slow Food ağının zeytin coğrafyasından katılımcıları İtalya, Arnavutluk, Fas, Türkiye, Lübnan ve Filistin’den olacak. Katılımcılar bu toplantıda ortak değerimiz zeytine dair uzmanlıkları, çalışmaları ve tecrübelerini paylaşacaklar.  Slow Olive 2018 vesilesiyle küçük ölçekli  zeytin ve zeytinyağı üreticisinin ürün ve pazar sıkıntısı, zeytinlik alanlarının nitelikleriyle korunması, zeytin çeşitliliğinin ve kadim zeytin alanlarının kayıt altına alınması gibi önemli konu başlıklarını açılacak ve tartışılacak.

14 Nisan Cumartesi Taksiyarhis Kilisesi’nde, günün erken saatinde başlayıp bir tam gün sürecek Slow Olive, buluşmanın ev sahibi Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Rahmi Gençer ve Slow Olive etkinliğini iki yıl önce başlatan Defne Koryürek’in açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Ahmet Uhri (Türkiye) ve Angelo Lo Conte (İtalya) zeytini tarihiyle; Güven Eken (Türkiye), Marco Antonucci (İtalya ve, Silvana Subashi’yle (Arnavutluk) zeytin ve zeytinyağı çeşitliliğimizin kadim bilgiden, uzman görüş ve Slow Food İtalya’nın Ulusal Zeytinyağı Presidium örneğine; Önder Algedik (Türkiye), Gönül Işık (Türkiye) ve Kemal Koçak (Türkiye) ile Türkiye’deki örnekleri üzerinden zeytin ağaçlarının ekosistemdeki, ekosistemin ise  yasadaki yeri konuşulacak. Son olarak dünyanın zeytini, zeytinin dünyası başlığında Fareed Tamaalah (Filistin), Souhad Azennoud (Fas)  ve Barbara Massaad (Lübnan) ile zeytin ağaçlarının farklı coğrafyalarından sunumlar eşliğinde zeytin dilinden rengarenk bir sohbet gerçekleştirecekler.

15 Nisan Pazar günü sabahı, Barbara Massaad (Lübnan) ve Türkçe’de de yayınlanan kitabı ‘Soup for Syria’ için bir buluşma düzenlenirken, Aytaç Timur (Türkiye) yürütücülüğünde, zeytin üreticilerinin katılacağı bir Zeytin Forumu gerçekleşecek.

Ayvalık bölgesindeki bir zeytinlikte, Nedim Atilla (Türkiye) zeytinlikte ot toplama eşliğinde, zeytinliklerin yaban hayatı ve Ege otlarının zenginliğini anlatacak. ‘’

Konu ile ilgili detaylı bilgi için lütfen:

Slow Olive 2018 Koordinatörü / Slow Food Fikir Sahibi Damaklar lideri

Ayşenur Arslanoğlu’nu arayın: (532) 7125196 – [email protected]

Slow Food Uluslararası Basın Bürosu

[email protected] – Twitter: @SlowFoodPress

Slow Food, herkesin kendileri için iyi, yetiştirenler için iyi ve gezegen için iyi olan yiyeceklere erişebildiği ve bunların tadını çıkarabildiği bir dünya tasavvur eden küresel bir taban örgüt. Slow Food, 160’ın üzerinde ülkeden bir milyonun üzerinde eylemci, şef, uzman, genç, çiftçi, balıkçı ve akademik personeli içeriyor.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter