Slow Food, sızma zeytinyağını korumak için bir komite kuruyor

20 May 2015 | Turkish

Üretimin kalitesini artırmak için, Slow Food, sızma zeytinyağı üreticilerini biraraya getirecek ve yüksek kalite standardına uygun, doğal çevremizi koruyucu kurallar sağlayacak bir komite oluşturmaya karar verdi.

Zeytin yetiştiriciliği ve kaliteli sızma zeytinyağı üretimine kendini adayan,  şimdilik sadece  İtalya toprakları ile sınırlı kalan yeni Slow Food Komitesi, uluslararası büyük şirketler ile yarışmakta güçlük çeken  ve  satılan ürünler hakkında yeterli bilginin  tüketiciye kafi derecede ulaştırılamadığı sektörde kendini geliştirmek istemektedir.

Yağ komitesi, ulusal bir düzenlemeye bağlı 26 İtalyan üretici şirketi kapsamaktadır.

Büyük ticari markalar, küçük şirketlerin rekabet edemeyeceği fiyatlar ve kurallar sunmaktadır. Bu sorunlara ek olarak, iklim değişiklikleri ve nerdeyse tüm ürünün hasat zamanı gelmeden bitmesine yol açan böcekler sebebiyle, İtalya’da zeytin yetiştiriciliği zor bir dönem geçirmektedir.

Günlük tüketmemiz gereken bazı gıdalar gibi sağlığımız için faydalı bir madde olan yağ, ekonomik, sosyal ve kültürel bir öneme sahiptir. Bu yüzden Slow Food, tüm ticari, bürokratik ve çevresel zorluklara rağmen, mükemmellik, sürdürülebilirlik ve yöresellik için üreten küçük işletmecileri destekleme kararı almıştır.

Üreticilerin, ürün ambalajlarının üzerinde Slow Food etiketine sahip olmaları için zorlu bazı kurallar vardır. Örneğin, zeytin yetiştiricilerinin, bitki öldürücü kimyasal madde ve gübre kullanmadan ekilen yöresel ürün çeşitliliğini barındıran bahçelerinin olması gerekmektedir. Komite tarafından verilen yüksek ürün kalitesine sahip olabilmek ve ürünlerin sürdürülebilirliğine riayet etmek için, zeytin toplama işlemi, bitki örtüsüne ve zeytinlere hasar vermeyen ekipmanlar ya da el ile yapılmalıdır.

Üreticinin hikayesini anlatmasına ve ürünün tam değerini tanıtmasına imkan veren ürün etiketi üzerinde, ürünün kaynağı, işlem süreci, üretim yılı ve nerde üretildiği, vs. gibi bilgiler bulunmaktadır. 

Bölgeye ve tabiata zarar vermeden, ancak ürünlerin ekonomik ve sosyal değerlerini de göz önünde bulundurarak, besleyici ve lezzetli mahsüller elde etmek, her Slow Food Komitesinin arzusudur. Büyük oranda genetiği değiştirilmemiş ürünlerin yetiştirilmesini destekleyen bir gıda sisteminde, komitenin yeri ve önemi büyüktür. Sızma zeytinyağı üreten diğer ülkelere örnek olmak isteyen İtalya’da başlayan bu tecrübe ile, Slow Food’un amacı; yüksek kalite standartlarını yakalamış, yöresel bölgenin kültürünü yansıtan ve çevreye duyarlı, dünyanın her bir köşesindeki küçük işletmecilerin yerel ürünlerini korumak ve değerini artırmak olmuştur. Yeni komite, 14-17 Mayıs tarihleri arasında, Cenova’da düzenlenen Slow Fish etkinliğinde tanıtılmıştır.

Daha fazla bilgi için, Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile temasa geçiniz:

 Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

150’den fazla ülkede; aralarında iyi, temiz ve adil gıdayı savunan şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 konvivyuma (yerel birlikler) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000 Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter