Slow Food na Slovensku oslavuje potravinovú biodiverzitu otvorením trhu Karva Earth Market

22 May 2024 | Slovak

  1. mája sa v Kravanoch na Dunaji uskutoční už piaty festival Degustorium a otvorí sa Zemský trh.

 

S blížiacim sa Svetovým dňom biodiverzity robí Slow Food Slovakia dôležitý krok vo svojich oslavách, a to otvorením trhu Karva Earth Market 25. mája.

Kravany sú malá obec na rieke Dunaj na južnom Slovensku. Je to miesto bohaté na históriu, preslávené hradmi a bohaté na poľnohospodárstvo. Trh sa koná raz za mesiac, v sobotu od 9.00 do 13.00, vedľa radnice, vyhliadkovej veže a cyklotrás (Dunajské korzo).

Na trhovisko sa dá dostať autom (parkovanie je možné na neďalekom parkovisku), na bicykli po cyklistickom chodníku, autobusom z okolitých miest a obcí, z Maďarska loďou, kompou v Radvani nad Dunajom ako aj cez most v Štúrove a v Komárne. Zákazníci pochádzajú z celého regiónu aj tiež z Maďarska.

Na trhu je pre návštevníkov možnosť dať si obed. Farma Góra pripravuje vynikajúce langoše na rôzne spôsoby. Ako dezert je to štrúdľa, rôzne kysnuté pečivo a rôzne bylinkové vody, ovocné a zeleninové šťavy. Okrem toho je na Dunajskom korze bistro, ktoré ponúka výbornú kávu, pivo a iné dobroty.

Kravany nad Dunajom boli v minulosti známe produkciou ovocia, zeleniny a iných poľnohospodárskych produktov pre miestne obyvateľstvo, ako aj pre ľudí z ľavého brehu Dunaja, ktorí pracovali v rôznych továrňach.

Petra Molnárová zo Slow Food Pressburg hovorí: „Trh Zeme je poháňaný kolektívnou vôľou zachovať miestne potravinové kultúry, podporovať udržateľné poľnohospodárstvo a podporovať odolnosť komunity. Jeho cieľom je vytvoriť udržateľnejší a spravodlivejší potravinový systém, ktorý vychádza z princípov hnutia Slow Food, a to opätovným spojením spotrebiteľov s pôvodom ich potravín, podporou malých výrobcov a presadzovaním zodpovednej spotreby. Iniciatíva je motivovaná spoločnou víziou zachovania biodiverzity, zabezpečenia prístupu k zdravým a kvalitným potravinám pre všetkých a posilnenia postavenia miestnych komunít, aby prevzali zodpovednosť za svoje potravinové systémy.

Jana Pémová, zástupkyňa Slow Food Karva Earth Market, dodáva: „Týmto projektom chceme podporiť vznik Kultúrneho centra Spomalenie. Chceme sa vrátiť k vidieckym hodnotám, podporovať miestnu ekonomiku a komunitu a vytvárať zážitkové a vzdelávacie príležitosti pre deti aj dospelých. Ekologické poľnohospodárstvo je nevyhnutnou súčasťou cesty k trvalo udržateľnému životnému štýlu. Súčasťou projektu budú vzdelávacie aktivity, prednášky o farmárstve a biopotravinách pod vedením miestnych farmárov a remeselníkov, workshopy pre deti zamerané na vytváranie a zlepšovanie okolitého prostredia a videonávody.“

 

Zemský trh v Kravanoch bol organizovaný s pomocou obce Kravany nad Dunajom a Slow Food Pressburg.

 

Slow Food Market Karva spolupracuje so Slow Food Earth Marketom v Bátovciach, čím rozširuje vedomosti účastníkov výmenou skúseností: predajcovia majú možnosť ochutnať atmosféru Earth Marketu v Bátovciach a naopak.

Degustorium mieri do Podunajska

 

Po štyroch ročníkoch v Bratislave prichádza festival do Kravian na Dunaji. V sobotu 25. mája 2024 sa v koridore Dunaja a okolia predstavia desiatky rodinných fariem, manufaktúr zo Slovenska i zahraničia, kuchári, odborníci na výživu, ekológovia, environmentalisti, špecializovaní dovozcovia potravín, ktoré nepochádzajú z nášho regiónu. Prinesú kvalitné remeselne vyrábané potraviny, prídu sa porozprávať o svojej práci, podeliť sa o skúsenosti a podebatovať o zaujímavých témach.

 

Degustorium, ktoré organizuje Slow Food Pressburg, je festivalom, ktorý sa na jeden deň stáva autentickým miestom stretnutia, spoznávania a spájania výrobcov kvalitných potravín a tých, ktorí sa nejakým spôsobom podieľajú na ich výrobe, so spotrebiteľmi, pre ktorých je kvalita prvoradá. dominantná priorita. Festival je skvelou príležitosťou predstaviť kvalitné produkty a výnimočných ľudí, ktorí sú súčasťou ich príbehu. Vytvára priestor na výmenu skúseností, ponúka inšpiráciu. Na programe sú zaujímavé panelové diskusie na atraktívne témy, výnimoční prednášatelia, ochutnávky, prednášky, workshopy, živé varenie a nechýba ani trh a pouličné jedlo.

 

Otvorenie trhu Karva Earth Market je súčasťou podujatí „Cesta na Terra Madre“.

 

Terra Madre Salone del Gusto organizujú Slow Food, mesto Turín a región Piemont. Bude sa konať v Parco Dora v Turíne (Taliansko) od štvrtka 26. septembra do pondelka 30. septembra 2024 a bude skúmať, ako môže jedlo obnoviť náš vzťah k prírode.

Terra Madre Salone del Gusto 2024 sa od 26. do 30. septembra neobmedzuje len na Parco Dora. Podujatiu predchádza dlhá cesta The Road to Terra Madre, ktorá začína v Turíne a šíri sa po celom svete so sériou iniciatív na zmenu našich potravinových systémov.

 

 

Pre viac info:

 

Petra Molnárová

+421 905 877088

[email protected]

@Degustorium

@slowfoodpressburg

 

Jana Pémová

Slow Food Karva Earth Market

< [email protected] >

 

Tlačové oddelenie Slow Food

Paola Nano – [email protected] (+39) 329 8321285

 Alessia Pautasso – [email protected] (+39) 342 8641029

 

Slow Food je globálna sieť miestnych komunít založená v roku 1989, aby zabránila vymiznutiu miestnych potravinárskych kultúr a tradícií a zabránila vzostupu kultúry rýchleho občerstvenia. Od svojho založenia sa Slow Food rozrástlo v celosvetové hnutie zahŕňajúce milióny ľudí vo viac ako 160 krajinách a snaží sa zabezpečiť, aby mal každý prístup k dobrým, čistým a k poctivým potravinám. Slow Food je zastrešujúca organizácia zodpovedná za vedenie celého hnutia.

 

 

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter