Slow Fish 2015 Cenova- İtalya’daki Uluslararası Delegeler

07 May 2015 | Turkish

Çok sayıda ülkeden gelen balıkçılar, şefler, aktivistler ve uzmanlar  14-17 Mayıs 2015 tarihlerinde yedinci Slow Fish Cenova – İtalya buluşmasında bir araya gelecek. Kendini balık ve deniz ekosistemlerinin dünyasına adamış olan Slow Fish, ziyaretçilere Cooking School lessons (Yemek Pişirme Dersleri), Taste Workshops (Tat Atölyeleri), Dinner Dates (Akşam Yemeği Buluşmaları), Water Workshops (Su Çalıştayıları) ve daha fazlasıyla önemli bir konferans programı sunacak. Etkinliklerin tam programı  http://slowfish.slowfood.it/en/ web sitesinde mevcuttur.

90’ı aşkın balıkçı, şef, öğrenci, sanatçı, organizatör, akademisyen ve aktivistten oluşan Uluslararası Delegasyon, balıkçılıkta kültür çeşitliliği, küçük ölçekli sektör için ekonomik alternatifler oluşturma, ortak mücadele için kıyı topluluklarının seslerini birleştirmesi ve yerel yönetişim süreçlerinin kolaylaştırılmasına yönelik oturumları açmak üzere her sabah 09:30’da Slow Fish konferans salonunda buluşacak.

İşte bazı delegelerle  buluşabileceğiniz yerler:

İspanya

Balıkçılık sektöründen İspanyol şefler ve uzmanlardan oluşan dikkat çekici bir heyet bu yılki Slow Fish etkinliğine katılacak.

La Coruña Üniversitesi’nden Antonio Garcia Allut, 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 14.30’da Protected Fishing (Korumalı Balıkçılık) oturumuna katılacak ve Cezayir’deki çevre ve esnaf balıkçıları derneği Le Dauphin’nin başkanı Hacène Hamdani, Nice Üniversitesi’nden (Fransa) Paolo Guidetti ve Hull Üniversitesi’nden (İngiltere) Magnus Johnson ile birlikte karşılıklı konuşmada yer alacak.

15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 13.30’da In Barcelona, Its Called Sarsuela, Not Paella! (Barselona’da Sarsuela denir, Paella Değil!) isimli Taste Workshop (Tat Atölyesinde)  Barceloneta Cuina collective “pirinçsiz paella” olarak tanımlanan geleneksel yemek sarsuela’nın klasik versiyonunun nasıl yapıldığını gösteriyor olacak.

Yine Katalan başkentinden başka bir şef Artur Martinez ise 14 Mayıs 2015 Perşembe günü saat 17.00’da At King Arthurs Table (Kral Arthur’un Masasında) adlı başka bir atölye düzenleyerek pil pil soslu morina tagliolini, kremalı ve tuzlu morina sosuyla lezzetli deniz ürünleri tapası gibi kendine has kreasyonlarından bazılarını hazırlıyor olacak.

Ayrıca, The Sierra Maestra Distribuciones Solidarias isimli Navarra’ dan bir İspanyol katılımcı, mojito ve içecekler sunan bir stand ile yer alacaktır.

Birleşik Krallık

LIFE (Low Impact Fisheries of Europe) yönetici müdürü Jeremy Percy, Tallinn Üniversitesi’nden (Estonya) antropoloji araştırmacısı Liis Laumets ve Norveç’ten balıkçı Ian Kinsey ile beraber 14 Mayıs 2015 Perşembe günü saat 17.30’da Wasteful Fishing (Savurgan Balıkçılık) üzerine bir Su Çalıştayına (Water Workshop) önderlik edecek.

Bununla birlikte, Jeremy Percy 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 12.00’da Avrupa Balıkçılık politikası küçük ölçekli balıkçılara nasıl etki eder?Konulu yuvarlak masa toplantısında yer alacak.

Jeremy Percy, daha sonra 17 Mayıs 2015 Pazar günü saat 17.00’daki okyanus gaspı konusuna yakından bakılacak, Stolen Fishing– (Çalıntı Balıkçılık) adlı Su Çalıştayına katılacak. Ayrıca çalıştayda Senegal’de balık ürünlerinin üretiminde kadınlarla çalışan Seynabou Ndoye, Han Herred Havbåde Araştırma Merkezi Başkanı Kirsten Monrad Hansen (Danimarka) ve Rhode Island Üniversitesi’nden (ABD) Seth Macinko da yer alacak.

Yine İngiltere’den, 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 14.30’da Protected Fishing (Korumalı Balıkçılık) üzerine Hull Üniversitesi Çevre ve Deniz Bilimleri Merkezi’nden deniz biyoloğu olan Magnus Johnson konuşma yapacak.

Fransa

Fransa’dan, 16 Mayıs 2015 Cumartesi tarihinde saat 14.30’da Protected Fishing (Korumalı Balıkçılık) için Paolo Guidetti’nin katkısının yanı sıra ayrıca 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 14.30’da  L’Encre de Mer Derneğinin başkanı Elisabeth Tempier, Poisoned Fishing (Zehirli Balıkçılık) üzerine the Portuguese Institute for the Sea and the Atmosphere (Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü) IPMA da kıdemli araştırmacı Antonio Marques ve the Slow Food New Orleans (ABD) başkanı Gary Granata ile beraber konuşma yapıyor olacaklar.

Balıkçılık Komisyonu’nda çalışan Avrupa Parlamentosu Fransız üyesi Isabelle Thomas, 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 17.30’da Ukrayna Ulusal Bilim Akademisi’nden biyolog Oksana Vyalova ile beraber  Dangerous Fishing (Tehlikeli Balıkçılık) Su Çalıştayına liderlik yapacak.

Perpignan’daki (Fransa) en iyi Michelin yıldızlı restoran La Galinette’nın şefi  Marc Meya – dünyanın en iyileri arasında olan La Guinelle’nin inanılmaz Banyuls sirkelerini, küçük yerel balıkçı toplulukları tarafından yakalanan pesce azzurro’nun farklı türlerine neşe katmak için kullanıyor olacak. Şefin Tat Atölyesi Vinegar and Fish: Between Tradition and Innovation (Sirke ve Balık: Gelenek ve Yenilik Arasında) 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 16.00’da gerçekleşecek.

Diğer iki Fransız aşçı; Pierre Giannetti ve Christian Qui, Bouillabaisse 2.0’ı sunacak (17 Mayıs 2015 Pazar günü saat 11.00) ve az bilinen balıkları ham ve çok hafifçe pişirerek kendi bouillabaisse versiyonlarını hazırlayacaklar.

Fransa delegesi ve  Slow Food Natural Breton Oysters Presidium (Doğal Breton İstiridyeler Presidio) üreticisi Laurent Thomas’ın, Slow Fish pazarının birçok katılımcısının bulunacağı the Area Mandraccio içinde bir standı yer alacak. Natural Breton Oysters (Doğal Breton İstiridyeleri) genetiği değiştirilmiş çeşitleri kullanmayı reddeden günümüzde var olan birkaç istiridye üretiminden biridir.

Ayrıca aynı alanda yerel toplulukları destekleyerek ve biyoçeşitliliği koruyarak özellikle istiridye ve deniztarağı olmak üzere kabuklu deniz ürünlerinin üretimi ve işlemesiyle  uğraşan İrlanda’dan The Marine Healthfoods Ltd’nin de bir standı olacak.

Moritanya

Slow Fish 2015’e  Moritanya’dan da kadın ve tuz üreticilerinden oluşan dikkat çekici bir ekip de katılıyor olacak. Slow Food Presidiosu Kefal Yumurtası (The Mullet Bottarga Slow Food Presidium) ve Moritanya’nın ikinci büyük kenti Nouadhibou’dan Baie de l’Etoile Doğal Tuz  Üreticilerinin de (the Baie de l’Etoile Natural Sea Salt Producers) standı olacak.

Slow Food, Moritanya’da 2006 yılında, Nouadhibou merkezli yerel bir STK olan Mauritanie2000 ile işbirliği içindendeyken çalışmaya başladı. Birlikte üç grup kadını (toplam 280 kişi) bir araya getirerek Imraguen Kadın Kefal Yumustası Presidiosunu (the Presidium for Imraguen Women’s Mullet Bottarga) oluşturdular. 2012 yılında Univers – sel (Fransa) ile başka bir işbirliği başladı ve yüksek kaliteli, artizanal deniz tuzu üretim fizibilitesini değerlendirmek için bir dizi çalışma gerçekleştirildi. Yerinde oluşan Sa.Sol.No projesi şimdi çevreyi korurken yerel yönetimlerle yakın çalışma içinde doğal kaynağın (deniz tuzu) sürdürülebilir kullanımı yoluyla yıllık gelir elde etmeyi hedefliyor.

Hollanda

Hollanda’dan balıkçılar ve üreticiler Slow Fish 2015’e özel bir katkı sağlayacaklar. Katılımcıların listesinde Wadden Sea Traditional Fishers Presidium yer almakta. The Wadden Sea (Wattenmeer) Hollanda, Almanya ve Danimarka kıyılarında akan sığ su şerididir. The Wadden Sea, dünyadaki kırılmamış get-git kum ve çamur alanlarının en büyük sistemidir. Karides, kefal, levrek, yılanbalığı ve yengeç balıkçılarını içeren Wattenmeer Deniz Balıkçıları Terra Madre Topluluğu, TS31 Internos ile başka bir stantta yer alacaklar.

Yine Hollanda’dan, the Antonia’s Mosterd and Delicatessen hardal üreticilerinin de bir standı olacak.

Norveç

İki Norveç Slow Food Presidiosu, Sunnmøre Kurutulmuş ve İslenmiş Ringa Balığı Presidiosu (the Sunnmøre Cured and Smoked Herrings Presidium) ve Møre og Romsdal Tuzlu Morina Balığı Presidiosu (the Møre og Romsdal Salt Cod Presidium) da Slow Fish’e katılacak. Bunlardan birincisi, Leinøy’daki Njardar aile işletmesi füme ringa balığının üç farklı türünü üretmek için artizanal tütsüleme ve tuzlama tekniklerini kullanan Norveç’teki son şirkettir. Diğer presidio ise, hala ‘geleneksel kaliteli’ tuzlu Morina balığı klippfish  (salt cod) üretimini özel morina balık ağları, uzun hatlar ve kancalarla gibi sürdürülebilir balıkçılık tekniklerini kullanarak yapan birkaç küçük ölçekli üreticiden biridir.

Türkiye

Lokanta Maya ve Gram İstanbul restoranlarının sahibi genç şef Didem Şenol Tiryakioğlu, 15 Mayıs 2015 Cuma günü saat 18.30’da Gelenek ve Modernite Arasında Boğaziçi (The Bosphorus Between Tradition and Modernity ) adlı bir Taste workshopta (tat atölyesinde) yer alacak. Atölye çalışmasında, kişisel yorumuyla geleneği birleştirerek yemekleri sunacak olan şef genel olarak Türk kıyılarında bulunan ve özellikle Boğaz’ın sembolü olan palamutu sunacak.

Slow Food Türkiye’nin Uluslararası Konsey üyesi Defne Koryürek ise 17 Mayıs 2015 Pazar günü saat 14.30’da Measured Fishing (Ölçülmüş Balıkçılık) oturumunda yer alacak.

Türkiye’den iki diğer temsilci de deneyimlerini paylaşmak için Slow Fish’e gelecek: Büyükada Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Coşkuner, deniz bilimci, sualtı fotoğrafçısı ve film yapımcısı Mert Gökalp.

Daha fazla bilgi için, Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile temasa geçiniz:

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

Regione Liguria: Mauro Boccaccio, 010 5485727 [email protected]

Nuccia Cifarelli, 010 5488895 [email protected]

150’den fazla ülkede; aralarında iyi, temiz ve adil gıdayı savunan şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 konvivyuma (yerel birlikler) gerek üyelik  aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük  ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi pan 2000 Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.     

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter