Salone del Gusto ve Terra Madre’nin Balkan Kahramanları

27 Jun 2012 | Turkish

Bu yılki Terra Madre ve Salone del Gusto, Balkan ülkelerinden gelen 50’den fazla gıda topluluğunun yer alacağı ve Slow Food Presidia ürünlerinin satışının gerçekleştirileceği Balkanlar’a özel 180 metrekarelik bir sergi alanına ev sahipliği yapacak. Sergi alanında, bölgenin gıda biyoçeşitliliğini sergileyecek şekilde, dağ peynirleri, reçeller&kompostolar, yabani otlar&şifalı bitkiler ve alkollü içkiler&şaraplar olmak üzere 4 ayrı bölüm yer alacak.

Alp Peynirleri: Balkanlar, yaylacılığın daima yaygın olduğu bir bölge olmuştur. Geçmişte Karadeniz’den Ege ve Akdeniz’e göç eden milyonlarca hayvan, özellikle de koyunlar ve koyun sütünden elde edilen dağ peynirleri bu bölge ile bütünleşmiştir. Bugün bu eski geleneğin son temsilcileri olan çobanlar ve zanaatkârlar hala bozulmamış doğasıyla ve nefes kesen manzaralar ile çevrili Alp çayırlarında kendi peynirlerini üretiyorlar. Salone del Gusto ve Terra Madre ziyaretçilere bu gelenekleri yaşatanlarla tanışma fırsatı sunuyor. Ziyaretçilerin satış alanında bulabileceği peynirler arasında; Bucegi Dağları Brazna de Burduf Peyniri – Presidium (Romanya), Tcherni Vit Küflü Peyniri (Bulgaristan), Mavrovo Reka Dağı Yayla Peynirleri (Sırbistan), Belo Sirene Peyniri (Sırbistan) ve Karakachan Koyunu Peyniri – Presidium (Bulgaristan) yer alıyor.

Şaraplar ve Alkollü İçecekler: Türkiye’de “Rakı”, Arnavutluk’ta “Raki”, Slav dünyasında ise “Rakija”: Bu isimler Anadolu’dan Dalmaçya adalarına kadar uzanan bölgedeki alkollü içecek çeşitlerinin zenginliğine işaret eder.. Arnavutluk’tan Sırbistan’ın Gledic rakija’sına kadar uzanan likör çeşitleri, Salone del Gusto ve Terra Madre’de tadıma hazır olacak. Ziyaretçiler ayrıca Bosna Hersek’in Herzegovine, Arnavutluk’un Kallmet ve Hırvatistan’ın Plavac Mali şarapları ile Balkan şaraplarını keşfedecekler.

Yabani Otlar ve Şifalı Bitkiler. Balkan halkları, şifalı bitkiler ve yabani otlar hakkındaki eşsiz bilgileri paylaşmaktadır. Bunun en önemli nedeni, bölgedeki biyolojik çeşitliliğin nihai bekçilerinin kadınlar olmasıdır. Ziyaretçiler, pazar alanında Köstendil’den gelen Bulgar ot toplayıcıları ile tanışma ve Hırvatistan’ın Unije Adası’ndaki doğal otların özellikleri hakkında bilgi edinme fırsatı yakalayacaklar.

Reçeller ve Konserveler: Balkanlar dünyanın en seçkin reçel, komposto ve meyve konservelerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun nedeni, el değmemiş ormanlar ve meraların sunduğu biyolojik çeşitlilik ve meyve ağacı tarımına elverişli alanların varlığıdır. Arnavutluk’un Zenginlikleri Lezzet Atölyesi, geleneksel slatko hakkında doğrudan üreticilerden bilgi edinme fırsatı sunarken, ziyaretçileri her ikisi de Slow Food Presdia’sı olan Bosna Hersek’in Pozegaca Eriği ve Makedonya’nın Yabani İncir slatko’su ile tanıştıracak.

Bu yılki Salone del Gusto’da, Tcherni Vit (Bulgaristan) ve Foça (Türkiye) olmak üzere ikisi Balkan ülkelerinden gelen 6 Yeryüzü Pazarı’nın üreticileri ve ürünleri öne çıkacak. Ziyaretçiler proje hakkında daha fazla bilgi edinmenin yanı sıra artizan ve geleneksel ürünleri tadıp, satın alabilecek ve böylece üreticilerle türeticiler arasındaki mesafenin nasıl kısaltılacağına dair canlı bir örnek teşkil edecekler.

Terra Madre Balkan Ağı bu yıl Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası ve bu politikanın AB üyesi ülkelerindeki küçük ölçekli çiftçiler üzerindeki etkileri hakkında görüşmek üzere 29 Haziran- 1 Temmuz tarihleri arasında Sofya’da bir araya gelecektir.  10 ülkeden 150’nin üzerinde delege, toplantılara, toplu yemeklere katılacak ve bölgenin zenginliğini yansıtan pazar yerini ziyaret edecekler.

Bölgede sağlam bir yere sahip olan Slow Food ve Terra Madre Ağı; 1500’den fazla Slow Food üyesi, 11 Slow Food Presidia’sı, 60 Terra Madre gıda topluluğu, okullarda gerçekleştirilen 15 gıda ve tat eğitim programı ve 25 şeften oluşan bir grubu bir araya getirecek.

Etkinlikler için programa göz atınız ve bilet satın alınız: www.salonedelgustoterramadre.slowfood.com/eventi.plp?pagina=laboratori_del_gusto

Giriş biletlerinin ön satışı için: www.salonedelgustoterramadre.slowfood.com

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter