Prvé kroky na The Road do Terra Madre

11 Apr 2022 | Slovak

Sieť Slow Food organizuje eventy po svete na oslavu dobrého, čistého a poctivého jedla a na začatie cesty do Terra Madre Salone del Gusto 2022, najväčšieho medzinárodného zhromaždenia siete, ktoré sa uskutoční v Turíne, Taliansko, od 22. do 26.septembra. „Viac ako inokedy nám eventy spolu s The Road do Terra Madre ukazujú, ako jedlo môže spojiť kultúry a vytvoriť most k mieru“, poznamenáva Paolo Di Croce, Generálny tajomník Slow Food. „Predstavujú krok smerom k svetu, kde sa môžeme znovu stretnúť, potriasť si rukami, zdieľať zážitky a spoločne rásť, posilňujúc tým sieť Slow Food a naše kampane. Aktuálna situácia ukazuje, ako klimatická zmena, bezpečnosť a udržateľnosť potravín sú navzájom prepojené a akú my všetci máme hrať úlohu pri vytváraní lepšieho sveta. To je dôvod, prečo sa Terra Madre Salone del Gusto zameriava na obnovu vo všetkých formách: je čas na skoncipovanie odlišnej budúcnosti pre jedlo“.

The Road to Terra Madre: prvé eventy v kalendári Slow Food

Prvý event v kalendári pozýva milovníkov syra do Bodrumu, v Turecku, od 7. do 10.apríla. Protagonistami štvrtého ročníka Slow Cheese Bodrum sú malí remeselní výrobcovia syrov z celej Malej Ázie, regiónu so širokou škálou rôznych syrov a mliečnych výrobkov, so špeciálnymi hosťami z Cypru a Talianska. Okrem trhu budú k dispozícii vzdelávacie aktivity, konferencie a workshopy s výrobcami syrov. Viac informácií tu.  

15. ročník  Market of Good Taste (Markt des guten Geschmacks) v Štuttgarte, od apríla 21. do 24je najvýznamnejším obchodným veľtrhom Slow Food v Nemecku. Štyri dni sa dôraz bude klásť na udržateľné, lokálne a remeselne vyrobené jedlo. Radosť z varenia a ocenenia iných kultúr vo varení sú základnými piliermi veľtrhu, ktorý sa vyznačuje vysokokvalitnými remeselnými obilnými výrobkami a chlebom, mliečnymi výrobkami, ovocím a zeleninou, rybami, mäsom, olejmi, octom, bylinkami a cukrovinkami. Viac informácií tu.

30.apríla oslavujeme World Disco Soup Day, najväčšie kolektívne zhromaždenie siete mládeže Slow Food, aby sme bojovali proti odpadu z potravín a klimatickej zmene, teraz bude 6. výročie. Každý sa môže pripojiť k Disco Soup rôznymi spôsobmi: či individuálne alebo s priateľmi, v kuchyni alebo na verejnom mieste: cieľom je zvýšiť povedomie o klimatickej kríze a ako náš výber potravín môže byť súčasťou riešenia. Viac informácií tu.

Desiatky eventov sú naplánované po celom Taliansku, začnú sa sériou iniciatív v Ríme pod názvom Terra Madre Anteprima (Náhľad Terra Madre), od 6. do 8.mája a od 13. do 15.mája s podporou úradu regiónu Lazio, v spolupráci so združením Legambiente, agentúrou Arsial a samosprávou mesta Rím, a s účasťou malých obcí regiónu Lazio. Jedným z miest konania bude nádherný park Villa Borghese, ktorý bude hostiť konferencie, vzdelávacie aktivity chuti a trh Slow Food Earth Market s výrobcami z celého regiónu.

Tohtoročný virtuálny Slow Seed Summit sa uskutoční od 13. do 15.mája a bude predstavovať tri dni programovania a neuveriteľných hlavných rečníkov. Slow Seed Summit zlučuje pestovateľov, odborníkov a aktivistov, aby diskutovali o práve farmárov na používanie, výmenu, predaj a ochranu semien a ďalších ústredných témach vo svete semien. Vstupenky budú v predaji na webovom sídle Slow Food USA 14.apríla. Viac informácií tu.

Bratislava, Slovensko, hostí Degustorium 22.mája. Tento tretí ročník eventu oživí historický centrálny trh produktmi z Ark of Taste (Archy chuti), konferenciami, workshopmi a večerami. Bude aj príležitosť pre uvedenie trhu Bátovce Slow Food Earth Market. Viac informácií tu.

Presunieme sa na sever, od 1. do 3.septembra, bude Štokholm hostiť Terra Madre Nordic, so zameraním na regeneratívne a odolné potravinové systémy. Okrem trhu remeselných potravín, workshopov, ochutnávok a diskusií o našom budúcom potravinovom systéme sa bude konať aj súťaž, do ktorej sa zapoja výrobcovia na podporu a inšpiráciu pre vývoj produktov a zvýšenie povedomia a dopytu po remeselných potravinách. Viac informácií tu.

V neposlednom rade, Terra Madre Anatolia je prvým stretnutím farmárov, chovateľov oviec a výrobcov potravín z celého Turecka a uskutoční sa od 2. do 11.septembra, bude oslavovať bohatosť biodiverzity potravín Malej Ázie. Delegácie z celého Turecka a susediacich krajín sa zhromaždia, aby diskutovali o dobrom, čistom a poctivom jedle, pričom sa zamerajú na štyri základné produkty: hrozno, olivy, syr a pšenicu. Viac informácií tu.

Toto sú prvé eventy organizované sieťou Slow Food na The Road to Terra Madre. Zoznam sa pravidelne aktualizuje, takže zostaňte s nami!

Terra Madre Salone del Gusto 2022

Najväčšia a najdôležitejšia medzinárodná udalosť venovaná potravinovej politike, udržateľnému poľnohospodárstvu a životnému prostrediu sa uskutoční v Turíne 22.-26.septembra a organizuje ju hnutie Slow Food, región Piemont a mesto Turín. Cieľom eventu je navrhnúť odlišnú potravinovú budúcnosť, budúcnosť, ktorá nadobúda konkrétne rysy cez každodenné voľby jednotlivcov, v kolektívnom úsilí komunít a v stratégiách verejných a súkromných inštitúcií. Kliknite tu pre viac informácií.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter