Program Salone del Gusto i Terra Madre 2014 jest teraz dostępny online!

17 Jun 2014 | Polish

Międzynarodowy Salone del Gusto, organizowany przez Slow Food, region Piemontu i miasto Turyn we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa, Żywności i Polityki Leśnej, powraca do Turynu we Włoszech, gdzie odbędzie się jego 10. edycja. Salone del Gusto, poświęcony w całości kwestii żywienia, po raz kolejny połączony jest z międzynarodowym spotkaniem Terra Madre, sieci małych producentów żywności z całego świata, które obchodzi swoje 10-lecie. Salone del Gusto i Terra Madre 2014 odbędą się w dniach 23–27 października w turyńskim centrum targowym Centre Lingotto Fiere; będzie można zobaczyć ponad 1000 wystawców ze 130 krajów, w tym ponad 300 zrzeszonych w Slow Food Presidia, a także szefów kuchni, rolników, rybaków, pracowników naukowych, artystów, przedstawicieli świata win i gastronomii oraz społeczności Terra Madre. Zapoznaj się z programem wydarzenia, aby dowiedzieć się więcej o poruszanych tematach, Warsztatach smaku oraz międzynarodowym centrum targowym pod adresem: http://www.salonedelgusto.com/en/.

W centrum zainteresowania tegorocznej edycji znajdą się dwa główne tematy: po pierwsze projekt Arka Smaku organizacji Slow Food; jego celem jest skatalogowanie i promowanie produktów żywnościowych, którym grozi zaniknięcie. Podczas wydarzenia Arka Smaku będzie dysponować specjalnym obszarem, na którym prezentowane będą opowieści dotyczące wysokiej jakości produktów spożywczych pochodzących z różnych kultur, historii i tradycji na całej planecie, wraz z podkreśleniem ich prawdziwej, często niedocenianej wartości. Drugim głównym tematem jest rolnictwo rodzinne, co jest w zgodzie z uznaniem przez ONZ roku 2014 jako Międzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego (IYFF). Ogrody tworzone przez organizację Slow Food w ramach projektu 10 000 ogrodów w Afryce pokazują efekty rolnictwa uprawianego na małą skalę w bezpośrednim otoczeniu społeczności i szkół w Afryce, stanowiące doskonały przykład rolnictwa rodzinnego. Salone del Gusto i Terra Madre zapewniają możliwość uzyskania informacji na temat tego projektu podczas konferencji albo w oparciu o raporty z pierwszej ręki pochodzące od delegatów pracujących przy projekcie ogrodowym w terenie.

Nowość podczas tegorocznej edycji, Szkoła Gotowania, to efekt rozwoju Edukacji Smaku, w ramach której organizacja Slow Food promuje edukację w kwestiach związanych z żywnością. Szkoła Gotowania to miejsce wymiany doświadczeń, w ramach którego uczestnicy aktywnie zajmują się przygotowywaniem posiłków, podobnie jak w prawdziwej kuchni w restauracji.

W centrum każdej edycji Salone del Gusto i Terra Madre znajduje się szereg dotyczących kwestii żywienia gorących tematów o ważnym znaczeniu, szczególnie w kontekście problemów środowiskowych, rolniczych, społecznych i zdrowotnych, związanych ze zmianami klimatycznymi, wzrastającą liczbą ludności, głodem itp. Zapraszamy zewnętrznych specjalistów, jak również przedstawicieli Slow Food, aby opowiedzieli o kluczowych zagadnieniach (dobrostan zwierząt, marnowanie żywności, rabunkowe podejście do obszarów rolnych, spożycie mięsa, tradycje lokalne, pszczoły, rolnictwo rodzinne itp.) w ramach zbiorczego programu konferencji i Warsztatów smaku, którego celem jest pokazanie wpływu naszych zwyczajów żywieniowych i konsumpcyjnych na stan ekosystemów naszej planety, a także dobrostan ludzi i zwierząt.

W celu ubiegania się o akredytację na SDG/TM 2014 prosimy o skorzystanie z następującej witryny internetowej: http://www.salonedelgusto.com/en/press/pre-accreditation/

For further information, please contact the Slow Food International Press Office:

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter