Prezydia Slow Food na Festiwalu Sera Cheese 2015

18 Aug 2015 | Polish

Festiwal Sera Cheese to międzynarodowa impreza poświęcona mleku i przetworom mlecznym we wszystkich ich kształtach i formach, która będzie miała miejsce od piątku 18 września do poniedziałku 21 września 2015 roku w miejscowości Bra (północne Włochy). Setki producentów z Włoch i nie tylko zapełni stoiska ustawione w centrum miasta; wśród nich zaś zobaczymy ponad 60 produktów reprezentujących Prezydia Slow Food: sery, rasy zwierząt, chleby, zboża, miody i dżemy

Prezydia Slow Food są to projekty ratujące przed zapomnieniem tradycyjne metody produkcji, wspierające ochronę unikalnych regionów i ekosystemów, rodzimych ras zwierząt, dawnych odmian warzyw i owoców oraz pielęgnujące rzemiosła i techniki przetwarzania. Na Cheese produkty Prezydiów zostaną opatrzone tzw. ‘etykietą narracyjną’, na której zostaną zawarte szczegółowe informacje o producencie, rasie, technice produkcji, miejscu pochodzenia i dobrostanie zwierząt.

Slow Food od wielu lat wspiera tych pasterzy i producentów serów, którzy swoją pasją i zaangażowaniem stawiają opór standaryzacji i ujednoliceniu smaku, a Cheese jest wyśmienitą okazją do ich promocji.

Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli odkryć niezwykłą różnorodność biologiczną serów z całego świata: od Afryki, poprzez Bałkany, Pireneje, Alpy aż do pastwisk Europy Północnej.

Pełna lista Prezydiów Slow Food przyjeżdżających na Cheese 2015 jest dostępna pod adresem: http://cheese.slowfood.com/en/out-and-about/presidi-slow-food/

Europa

W wielu krajach europejskich ramy regulacyjne dotyczące higieny i bezpieczeństwa żywności są tak surowe, że stanowią przeszkodę dla małych producentów, którzy przecież odgrywają kluczową rolę zarówno w zrównoważonym rozwoju, jak i sprawowaniu pieczy nad przyrodą obszarów wiejskich. W wielu krajach anglosaskich, przepisy higieny odnoszące się do sera produkowanego z mleka surowego są katastrofalne dla małych producentów, smaku, tradycji i zachowania różnorodności biologicznej.

Wielka Brytania i Irlandia będą reprezentowane na festiwalu przez Prezydium Artisan Somerset Cheddar i irlandzkie Prezydium sera wytwarzanego z surowego mleka. Na to ostatnie składa się dziesięć tradycyjnych mleczarni, z których każda działa w charakterystycznym dla siebie stylu z użyciem różnych technik; wszystkie natomiast zobowiązały się do produkcji wysokiej jakości sera z mleka surowego. 

Serowym ambasadorem Holandii będzie dojrzała Gouda, wytwarzana z mleka krów rasy Holsztyno-fryzyjskiej, i leżakująca od dwóch do trzech lat na drewnianych deskach.

Z Belgii przyjadą dwaj ostatni wytwórcy sera Herve z surowego mleka. Jest to ser o miękkim miąższu i maziowej pomarańczowobrązowej skórce. Obecnie ser ten zagrożony jest wyginięciem ze względu na restrykcyjne wymogi higieniczne nałożone przez belgijską Federalną Agencję do spraw Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC).

W Europie Północnej Prezydia zakładane są często w celu ochrony ras zwierząt dobrze przystosowanych do życia w zimnym klimacie i trudnych warunkach. Odwiedzający Cheese 2015 będą mieli przyjemność spróbować pochodzącego z Norwegii tradycyjnego sera koziego Geitost z fiordu Sognefjord o jasnobrązowym kolorze i słodkim smaku karmelu. Prezydium to jest symbolem walki norweskich wytwórców sera przeciw regulacjom sprzyjającym przemysłowej produkcji mleczarskiej.

Debiutantem w tym roku na festiwalu jest Prezydium z Islandii produkujące tradycyjny Skyr, miękki twarogowy ser z odtłuszczonego mleka. Prezydium zostało założone w celu zachowania i promowania tradycyjnej receptury tego wyjątkowego sera, wspiera zatem drobnych producentów i hodowców w stworzeniu zrównoważonej lokalnej gospodarki jako alternatywy dla przemysłowej produkcji.

Francuska część Kraju Basków będzie reprezentowana przez cztery charakterystyczne produkty: ser z okolic lasu Iraty, gdzie praktyka sezonowego wypasu (transhumacji) jest nadal żywa, wysokogórski ser z trzech dolin historycznej prowincji Béarn leżącej po francuskiej stronie Pirenejów Zachodnich, dawną odmianę wiśni z miasteczka Itxassou oraz jabłka używane do produkcji baskijskiego cydru Sagarno – symbolu kultury Basków i różnorodności biologicznej tej krainy.

Ze stoków szwajcarskich Alp przyjadą Vacherin z kantonu Fryburg, Emmentaler i Sbrinz.

Z Włoch będzie obecnych na Cheese 19 górskich Prezydiów, a wśród nich na festiwalu zadebiutują: Prezydium owiec rasy Frabosana i Prezydium kóz rasy Orobica.

W sumie 27 Prezydiów z Włoch zaprezentuje na festiwalu szeroką gamę serów z Piemontu, Lombardii, Emilii-Romanii, Wenecji Euganejskiej, Trydentu-Górnej Adygi, Lacjum, Basilicaty, Friuli-Wenecji Julijskiej, Kalabrii, Apulii, Kampanii, Sycylii i Sardynii.

Tradycyjne techniki wytwórstwa sera z mleka surowego są poważnie zagrożone w krajach, które niedawno przystąpiły do ​​UE. Tamtejsze organy odpowiedzialne za kontrole żywności zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, nie uznają elastyczności przewidzianej europejskimi ramami regulacyjnymi w zakresie higieny i bezpieczeństwa, nakładając bardzo surowe normy na lokalnych producentów.

Z Bułgarii przyjedzie Prezydium serów wytwarzanych z mleka owiec rasy karakaczańskiej (rasa ta jest na skraju wyginięcia – obecnie w górach Piryn pozostało tylko około 400 sztuk) oraz Zielony Ser ze wsi Tcherni Vit – jeden z niewielu serów pleśniowych na świecie z naturalnym marmurkowym wzorem; o zachowanie jego tradycyjnej receptury walczy pięciu producentów wspieranych przez Slow Food. Z Rumunii dołączy do nas Bryndza de Burduf produkowana na zboczach gór Bucegi – jednego z najwyższych pasm górskich w Karpatach, a z Polski będziemy gościć charakterystycznego wyrabianego przez baców Oscypka.

Afryka

W Afryce produkcja przetworów mlecznych jest wyzwaniem, a sytuacja wytwórców znacząco różni się od europejskiej. Zmiany klimatyczne stwarzają tam poważne trudności dla pasterzy. Tradycja dojenia kóz praktycznie uległa zapomnieniu, a kwestie higieny i bezpieczeństwa żywności stanowią poważny problem.

Wśród innych straganów na Cheese uczestnicy będą mogli odwiedzić stoisko poświęcone afrykańskiej różnorodności biologicznej, gdzie będzie można znaleźć mydło z mleka wielbłąda ręcznie robione przez pasterzy z plemienia Karrayyu w Etiopii i odwiedzić Prezydia oraz wspólnoty żywnościowe z Kenii, Republiki Południowej Afryki (RPA), Republiki Zielonego Przylądka oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. (Pasterze Karrayyu nie będą mogli zaoferować degustacji świeżego mleka wielbłądziego z powodów logistycznych.)

W części stoiska zajmowanej przez plemienie Pokot, etniczną grupę pasterzy pochodzącą z Kenii Zachodniej, będzie można skosztować tradycyjnego jogurtu Ash (Prezydium Slow Food). W czasie wyrobu tego jogurtu mleko wlewa się do długich wąskich tykw, odstawia na co najmniej trzy dni, a następnie miesza się z popiołem z drewna lokalnego drzewa cromwo, znanego ze swoich właściwości antyseptycznych.

RPA reprezentować będą producenci z Południowoafrykańskiego Prezydium serów z surowego mleka. Cheese 2015 będzie dla nich okazją do poinformowania międzynarodowych konsumentów o korzyściach serów wytwarzanych z mleka niepasteryzowanego i do podkreślenia znaczenia tradycyjnej południowoafrykańskiej produkcji sera.

Zwiedzający skosztują też dojrzewającego sera koziego Planalto de Bolona z Zielonego Przylądka. Metody stosowane w produkcji sera na górzystym i niemal niezamieszkałym terenie są przykładem imponującej zdolności do przystosowania się do trudnych warunków środowiska.

Delegacja z Maroka przywiezie ze sobą tradycyjny kozi ser Jben z Szafszawanu (północne Maroko), wpisany już na listę Arki Smaku.

Ostatnia, ale niemniej ważna część stoiska poświęcona będzie Prezydium Kawy odmiany Robusta z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, które obejmuje 12 rodzin z São Nicolau (najbiedniejszej części Wyspy Świętego Tomasza) i 8 społeczności w części południowo-wschodniej, w sumie 150 producentów.

Informacje o akredytacji na festiwal sera Cheese 2015 znajdują się na stronie http://cheese.slowfood.com/en/press/pre-accreditation-request/

Festiwal Sera Cheese jest możliwy dzięki staraniom firm, które wierzą w przyszłości sektora mleczarskiego i jego jakości. Oficjalnymi partnerami imprezy są: Consorzio Parmigiano Reggiano, Lurisia, Pastificio Di Martino, Radeberger Gruppe Italia.

Cheese jest imprezą międzynarodową organizowaną co dwa lata rzez Slow Food i włoskie miasto Bra. Festiwal ten jest poświęcony różnym produktom mleczarskim, a tegoroczna dziesiąta edycja, która odbędzie się od piątku 18 września do poniedziałku 21 września 2015 roku ma zainicjować powstanie międzynarodowej sieci lokalnych producentów związanych z tym sektorem. 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt ze Slow Food International Press Office:

Paola Nano +39 329 8321285 [email protected]

 lub miastem Bra: Raffaele Grillo – Elena Martini +39 0172 438278, [email protected]

www.slowfood.it  –  www.comune.bra.cn.it 

Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 150 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 000 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji. 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter