Niekto to rád surové

27 Jun 2017 | Slovak

Cheese 2017 sa zameria na syry vyrobené zo surového mlieka a ich prirodzenosť

Stránku k Cheese 2017 nájdete na: http://cheese.slowfood.it/en/, kde môžete aj požiadať o novinársku akreditáciu.

Cheese 2017 je medzinárodné podujatie organizácie Slow Food a mestom Bra a je venované vysoko kvalitným remeselne spracovaným mliečnym výrobkom, ktoré sa bude konať v Bra (Taliansko) v dňoch 15.–18.9.2017. Cheese tento rok slávi aj svoje dvadsiate narodeniny: počas tejto doby viedlo podujatie k vytvoreniu medzinárodnej siete výrobcov syrov, pastierov, predajcov syrov a podporovateľov, ktorí sa stretávajú každé dva roky, prezentujú svoje produkty, stretávajú sa s verejnosťou a diskutujú o výzvach, ktorým čelia, a nových zásadných udalostiach v mliekarenskom svete.

Uplynulého ročníka podujatia Cheese, ktorý sa konal v roku 2015, sa zúčastnilo viac ako 270 000 návštevníkov, z ktorých bolo 30 % zo zahraničia, a viac ako 300 vystavovateľov z 23 krajín.

Cheese 2017 stavia do centra diskusie syry vyrobené zo surového mlieka. Vôbec po prvý raz sa na talianskom a medzinárodnom trhu objavia len kravské, ovčie a kozie syry vyrobené striktne zo surového mlieka. Je to veľký krok vpred pri posúvaní latky kvality ešte vyššie, pretože syry vyrobené zo surového mlieka prinášajú obrovské dedičstvo biodiverzity: pastviny, plemená zvierat, rôzne druhy mlieka, zručnosti a tradície. Stelesňujú hodnoty, ktoré sú v ostrom kontraste so sterilizáciou a homogenizáciou hromadne vyrábaných potravín.

Navyše sa tento ročník Cheese zameria na spustenie hnutia za surové mlieko a plánovanie jeho budúcich krokov. V mnohých krajinách je surové mlieko zakázané alebo obmedzené, čo znamená, že výrobcovia nemôžu vyrábať tradičné syry zo surového mlieka a spotrebitelia si slobodne nevyberajú. Snahy o obranu surového mlieka, ktoré Slow Food vyvíjala už od prvých ročníkov, dosiahli významné výsledky a sieť malých výrobcov sa rozšírila aj do krajín ako Južná Afrika, Brazília a Argentína. Čaká nás však ešte dlhá cesta.

Z takmer 600 medzinárodných zástupcov sa 95 venuje syru. Na Cheese sa budú môcť návštevníci dozvedieť viac o mnohých zástupcoch Slow Food, ako je napríklad syr Stichelton zo surového mlieka z Veľkej Británie, syr Sbrinz z horských pastvín vo Švajčiarsku alebo syr Boeren Leyden Traditioneel, ktorý je novovziknutým zástupcom z Holandska.

Čestným hosťom sú tento rok USA, kde Slow Food otvorila svojho teraz už historického zástupcu amerických syrov vyrobených zo surového mlieka.

Ďalšou témou Cheese 2017 je prirodzenosť (tesne spätá s používaním priemyselných enzýmov v syroch), so špecializovanou oblasťou, ktorá okrem syrov ponúka tiež prírodné spracované mäso bez dusitanov, dusičnanov a iných konzervačných látok, prírodné vína vyrábané s použitím vybraných kvasníc a bez siričitanov, tradičné belgické pivo Lambic vyrobené spontánnou fermentáciou a kváskové výrobky.

Prírodné syry sú syry vyrobené bez priemyselných kvasiniek. V súčasnosti väčšina mliekární už nespracováva mlieko ručne, drevo je často v mliekárňach zakázané a mlieko prechádza z rúry do rúry, z ocele do ocele, v perfektne sterilizovanom prostredí, ktoré zabraňuje rastu bakteriálnej flóry. To znamená veľkú stratu biodiverzity.

Výrobcovia syra nakupujú hotové enzýmy, ktoré pridávajú do mlieka, aby sa mohol začať proces zrážania, a aby získali bezpečnejší a konzistentnejší produkt s nižšou mierou chýb. Táto pohodlná skratka, ktorá odstraňuje chyby, ale štandardizuje chuť, prináša bohatstvo zopár nadnárodným spoločnostiam, ktoré vyrábajú balíky kultúr. Slow Food už roky povzbudzuje výrobcov k tomu, aby nepoužívali štartovacie kultúry, alebo aspoň aby ​​sa vyhli ich kupovaniu, a namiesto toho aby si sami vyrábali štartovacie kultúry v mliekárňach (podobne ako sa pripravuje materský kvások na kváskový chlieb alebo ocot), a tak zachovávali pôvodnú bakteriálnu flóru a senzorickú identitu hotového syra.

Program Cheese 2017 zahŕňa 35 workshopov chuti, čo sú vedené ochutnávky s cieľom objaviť svet biodiverzity mliečnych výrobkov a ešte viac, Rande s večerou, čo je príležitosť stretnúť sa s niektorými z najlepších talianskych a medzinárodných kuchárov a vychutnať si ich výnimočné jedlá, a konferencie o otázkach týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat, globálneho otepľovania, výživy a zdravia.

Pre ďalšie informácie sa prosím obráťte na:

Medzinárodná tlačová kancelária Slow Food

[email protected], +39 0172 419 645 – Twitter: @SlowFoodPress

Mesto Bra

Elena Martini a Erica Asselle, +39 0172 438278, [email protected]

Slow Food je globálna organizácia založená na bežných ľuďoch s víziou sveta, v ktorom si môžu všetci ľudia vychutnať a mať prístup k jedlu, ktoré je dobré pre nich, dobré pre tých, ktorí ho vyrábajú, a dobré pre túto planétu. Slow Food zahŕňa viac ako milión aktivistov, kuchárov, odborníkov, mládež, farmárov, rybárov a akademikov vo viac ako 160 krajinách. Medzi nimi je sieť približne 100 000 členov Slow Food prepojená s 1 500 miestnymi pobočkami na celom svete, ktoré prispievajú prostredníctvom členských príspevkov a organizáciou podujatí a kampaní. V rámci siete prevádzkuje viac ako 2 400 stravovacích spoločností Terra Madre malú a udržateľnú výrobu kvalitných potravín po celom svete.

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter