Na surowo!

28 Jun 2017 | Polish

Cheese 2017 – święto sera wytwarzanego z surowego mleka i naturalności produktów żywnościowych

Strona internetowa Cheese 2017 jest dostępna pod adresem: http://cheese.slowfood.it/en/ Na stronie można poprosić o akredytację prasową.

W dniach 15-18 września 2017 roku w Bra (Włochy) odbędzie się Cheese 2017, międzynarodowa impreza organizowana przez Slow Food i miasto Bra poświęcona wysokiej jakości tradycyjnie wytwarzanym produktom mleczarskim.

W tym roku Cheese świętuje dwudzieste urodziny: przez lata swojego istnienia impreza doprowadziła do powstania międzynarodowej sieci producentów serów, pasterzy, serowników i znawców serów, którzy co dwa lata zjeżdżają się do Bra, aby zaprezentować swoje produkty, spotkać się z publicznością i porozmawiać na temat wyzwań, przed którymi stają i innych istotnych spraw dotyczących mleczarstwa.

W ostatniej edycji Cheese, która miała miejsce w 2015 roku, wzięło udział ponad 270 000 zwiedzających, w tym 30% z zagranicy oraz ponad 300 wystawców z 23 krajów.

W centrum debaty na Cheese 2017 będą sery z surowego mleka. Po raz pierwszy na stoiskach włoskich, jak i międzynarodowych królować będą sery krowie, owcze i kozie wytworzone wyłącznie z surowego mleka. Jest to duży krok w kierunku podniesienia i tak wysokiego poziomu jakości wystawianych serów. Sery z surowego mleka opowiadają o niezmierzonym dziedzictwie różnorodności biologicznej: pastwiskach, rasach zwierząt, różnych rodzajach mleka, umiejętnościach i tradycjach; uosabiają one te wartości w przeciwieństwie do żywności masowej, która jest ujednolicona i jałowa.

Co więcej, ta edycja Cheese ma na celu stworzenie ruchu na rzecz surowego mleka i zaplanowanie jego przyszłych działań. W wielu krajach sprzedaż surowego mleka jest zabroniona lub ograniczona, co oznacza, że producenci nie mogą wytwarzać tradycyjnych serów z surowego mleka, a konsumenci zostają pozbawieni prawa wyboru. Walka w obronie surowego mleka, przeprowadzona przez Slow Food od pierwszych edycji Cheese, osiągnęła znaczące rezultaty, dzięki czemu sieć małych producentów objęła nawet takie kraje, jak Republika Południowej Afryki, Brazylia i Argentyna. Jednakże wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.

Z około 600 międzynarodowych Prezydiów Slow Food, 95 jest reprezentowanych właśnie przez sery. Na Cheese zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o wielu Prezydiach Slow Food, na przykład o serze Stichelton z Wielkiej Brytanii, serze Mountain Pasture Sbrinz ze Szwajcarii lub Boeren Leyden Traditioneel, nowym Prezydium niedawno założonym w Holandii.

Gościem honorowym w tym roku są Stany Zjednoczone, gdzie Slow Food założyło, historyczne już, Amerykańskie Prezydium Surowego Mleka.

Kolejnym motywem przewodnim Cheese 2017 jest temat naturalności (ściśle związanej z zastosowaniem enzymów przemysłowych w produkcji sera), któremu poświęcony będzie cały sektor. Poza serami znajdą się tam naturalne wędliny bez azotynów, azotanów i innych środków konserwujących, naturalne wina z odpowiednio wyselekcjonowanych drożdży i bez siarczynów, tradycyjne belgijskie piwo lambic wyprodukowane na bazie naturalnej fermentacji i naturalne wypieki wyprodukowane na zakwasie.

Ser naturalny to ser wyprodukowany bez użycia drożdży przemysłowych. Dzisiaj większość mleczarni nie przetwarza ręcznie mleka; drewno jest materiałem zabronionym w zakładach mleczarskich, a mleko przepływa z rury do rury, ze stali do stali, w jałowym środowisku, które hamuje wzrost flory bakteryjnej, a to oznacza ogromną utratę różnorodności biologicznej.

Producenci serów kupują gotowe enzymy, które dodawane są do mleka w celu rozpoczęcia procesu krzepnięcia i uzyskania bardziej pewnego, spójnego produktu z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia nieprawidłowości. Ten wygodny skrót, który eliminuje wady, ale ujednolica smak, przynosi zyski kilku międzynarodowym firmom produkującym pakiety kultur serowarskich. Przez lata Slow Food zachęcało producentów do niekorzystania z kultur startowych lub przynajmniej unikania tych, które produkowane są przez koncerny, a zamiast tego przygotowanie kultur bakterii mlekowych samemu (podobnie jak przygotowany jest zakwas, czy ocet), utrzymując w ten sposób naturalną florę bakteryjną oraz charakterystyczny smak i zapach sera.

Program Cheese 2017 obejmuje 35 warsztatów i degustacje z przewodnikiem, które pozwolą odkryć świat różnorodności biologicznej mleka. Zorganizowane będą także kolacje, które będą okazją do spotkania się z najlepszymi kucharzami kuchni włoskiej i międzynarodowej i spróbowania ich dań popisowych; oraz konferencje dotyczące zagadnień związanych z dobrostanem zwierząt, globalnym ociepleniem, żywieniem i zdrowiem.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z:

Slow Food International Press Office

[email protected], +39 0172 419 645 – Twitter: @SlowFoodPress

Miastem Bra

Elena Martini e Erica Asselle, +39 0172 438278, [email protected]

Slow Food to międzynarodowa organizacja obywatelska, która ma wizję świata, w którym wszyscy ludzie mają dostęp do żywności dobrej zarówno dla nich, dla tych, którzy ją produkują, jak i dla środowiska. Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 160 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 400 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter