Milano – Expo 2015’de Slow Food’un Biyoçeşitliliği Keşfetmek Sergisi

01 Apr 2015 | Turkish

Slow Food (Yavaş Gıda)’ nın Expo 2015 için yer alan mesajı ; biyo-çeşitlilik ile başlarsak herkes için iyi, temiz ve adil gıdayla gezegeni beslemenin mümkün olduğudur. Slow Food, Dünya kaynaklarını istismar etmeden gezegeni beslemenin bir yolunun olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.

Biyolojik çeşitliliğin önemine bağlı olarak, Expo 2015’ teki Slow Food alanı Biyoçeşitliliği Keşfetmek Sergisi’ ni ön plana çıkaracaktır.

Sergi, her adımla biyoçeşitliliği korumak için olan mücadelemizin önemini kavrayarak, ziyaretçilere okuyabilecekleri, izleyebilecekleri ve oynayabilecekleri interaktif bir alan sağlamaktadır. Biyoçeşitliliği Keşfetmek Sergisi farklı temalara ithafen büyük ahşap tablolar ile çeşitli bölümlere ayrılmıştır.

  • Örneğin Tree of Food ( Gıda Ağacı) tesisi, gıdaların birbiriyle iç içe geçmiş birçok farklı unsurdan meydana geldiğini göstermektedir, hepsi birbiriyle iletişim halindedir; dil, kültür, yer, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik, beş duyu, eğlence ve çok daha fazlası.
  • Diğer tesis ise  the Corn Man– dir (Mısır Adam) –Dünya’nın temel mahsulüne dayanmaktadır. Her yerde var olan bu tahıl gevreğini kullanan endüstriyel gıdaları keşfedecek, gıda etiketlerinin arkasında gizlenen isimlerin neler olduğunu tespit edecek ve kökeni ile şu anda onu üreten ülkeleri inceleyecektir. Küçük ölçekli gıda üretimi artık endüstriyel tarımın bu çok büyük hakim ürününe ve süpermarket raflarındaki daimi varlığına karşı olmaktadır ve mücadele etmektedir.
  • Bu büyük Hourglass (kum saati) ise git gide artarak ivme kazandırılmış temposu ile biyoçeşitliliğini kaybediyor olduklarımızı temsil edecektir ve bir fotoğraf serisi de yok olma riskinde olan meyvelerin, sebzelerin, baklagillerin, sığırların, keçilerin, koyunların ve diğer hayvan ırklarının binlerce çeşitlerini gösterecektir.

Serginin içindeki farklı yerler, tarım tarihi hakkında bilgi verecek, pazarlardaki gıdalara karşı fast food gıdaları (ayaküstü hazır yiyecekleri ) tartışacak ve farklı gıda üretim sistemlerini karşılaştıracaktır.

Amaç geleceğe bakan ve böylece çevre ve gıda üreticileriyle ilgili olarak da sürdürülebilir dünyayı besleyen bir gıda sistemi kurmak ise o halde biyolojik çeşitliliğin korunmasına odaklanmanın birçok nedeni vardır:

• Yerel çeşitliliklerin ve cinslerinin  kendi yerel bölgelerine adapte edilmiş olmaları, daha az dış müdahale gerektirmesi ve daha güçlü ve daha dayanıklı hale gelmeleri

• Tek düze ya da biyolojik çeşitliliğin fakir olduğu sistemler daha hassastır ve oldukça savunmasızdır.

• Doğada mono kültür yoktur

• Biyoçeşitlilik tıbbi ilaçlar için de paha biçilmez bir kaynaktır

• Biyoçeşitlilik kırsal toplulukların refahını garanti etmektedir

• Biyolojik çeşitlilik yetiştirerek ve yiyerek, israf ve atıkla nasıl mücadele edeceğimizi, mevsimlere saygı duymayı ve uymayı, geleneksel bilgiyi korumayı ve resmi bilim ile birleştirmeyi öğreniriz

• Biyolojik çeşitlilikten başlayarak farklı bir gelişim modeli hayal edebiliriz

Biyoçeşitlilik için Slow Food Vakfı Genel Sekreteri Serena Milano ; “ 1950’lerden bu yana, Dünya nüfusunun beslenmesi görevi giderek mono kültürlere ve endüstriyel çiftlikler emanet edilmiştir ve böylece bitki çeşitleri ve hayvan ırkları giderek daha sınırlı sayıda olmuştur bu da tatların standardizasyonuna; pek çok yerel gıda kaynaklarının kaybına; Dünya’nın en önemli ekosistemlerinden bir çoğunun tahribatına ve Dünya’nın beslenme düzenini çoğunlukla – buğday, pirinç ve mısır – tahıl üçlüsüne kısıtlanmasına yol açmıştır. Biyoçeşitliliği koruma, gezegenin gelecekte hayatta kalmak için mücadele etmeye ve Dünya nüfusunu beslemek için kendisini giderek yetersiz bulmaya başlamadan dünyanın ekosistemlerinin en acil ihtiyaç duyulan dengesini yeniden kurulmasına yardımcı olacaktır. Biyoçeşitlilik mevcut gıda sisteminin birçok sorununu çözmede ve gıda egemenliğini güvence altına almada, gıda güvenliğinde ve herkes için iyi, temiz ve adil beslenmede ana kahramandır ” diyor.

Daha fazla bilgi ve Expo’da Slow Food katılımı hakkında güncellemeler için lütfen ziyaret ediniz:

http://localhost/slowfood/expo2015/en/

Aşağıdaki Slow Food projeleri biyolojik çeşitliliği korumaya atfedilmiştir:

http://localhost/slowfood/expo2015/en/feeding-the-planet/our-projects/

Daha fazla bilgi için lütfen Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile iletişime geçiniz:

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2500’ü aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter