„Jídlo z blízka pro jižní Moravu“

28 Mar 2012 | Czech

10. dubna proběhne v Brně odborná konference na téma „jídlo z blízka“. Významní čeští i zahraniční experti se podělí o poznatky v oblasti zapojování gurmánských tradic a dědictví do řízení turistických destinací, výhod „jídla z blízka“ pro místní ekonomiku a rozvoj podnikání a podtrhne důležitost budování místní a regionální kultury jídla. O účast na konferenci je velký zájem, k dnešnímu dni se registrovalo již téměř 100 hostů.

Konferenci „Jídlo z blízka pro jižní Moravu“ zahájí hejtman Jihomoravského kraje pan Michal Hašek. V ranním bloku vystoupí dále pan Václav Stárek, prezident, Asociace hotelů a restaurací ČR, který se zamyslí nad příležitostmi „jídla z blízka“ v gastronomii. Paní Helena Pískovská, ředitelka regionální kanceláře Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Jihomoravský kraj, se na problematiku podívá z pohledu rozvoje podnikání v regionu. Projekt regionálních gastronomických Slavností Jídlo z blízka představí účastníkům paní Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy. Jak může strategie „jídla z blízka“ fungovat jako motor místní ekonomiky ukáže Naďa Johanisová z Fakulty sociálních studií Masarykova univerzita Brno.

Dopolední blok zaměřený na význam „jídla z blízka“ v gastronomii otevřou dva zahraniční řečníci. Roberto Burdese, prezident Slow Food Itálie, představí výhody a vzájemný vztah konceptu slow food a jídla z blízka. Roberto pracuje od roku 1991 pro hnutí Slow Food a je blízkým spolupracovníkem Carla Petriniho, zakladatele Slow Food. V roce 2006 byl Roberto Burdese zvolen prezidentem Slow Food Itálie.

Johann Reisinger, jeden z nejvýznamnějších rakouských šéfkuchařů, ve svém vystoupení představíjídlo jako oslavu místních chutí“.  Johann Reisinger v roce 1988 získal ocenění „2 čepce“ od renomovaného francouzského průvodce Gault Millau. Od poloviny 90. let se soustředí na striktně přírodní a autentickou kuchyni, založenou na třech pilířích: příroda – požitek – výživa.  Od roku 1995 vaří jako nezávislý kuchař a přednáší.

O významu místních kulinářských tradic bude ve svém vystoupení hovořit Martin Hrabec z Hospitality Training Institute, přední český odborník na vzdělávání v oblasti gastronomie. Štěpán Ruda, ekologický farmář a provozovatel Hospůdky U Štěpána ve Vojeticích ukáže, jak skvěle může fungovat propojení farmy a restaurace.

V polední přestávce budou mít účastníci konference možnost ochutnat občerstvení a oběd z regionálních potravin, připravených dle zásad Slow Food šéfkuchaři brněnských restaurací La Bouchée a Noem Arch.

Odpolední program pak zahájí Zbyněk UlčákFakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který se zamyslí nad sociologickými aspekty jídla z blízka. Po něm se ujme slova František Němec, známý farmář z Vysočiny, který se podělí o své zkušenosti při prodeji vlastních farmářských výrobků přímo zákazníkům formou e-shopu, rozvozu domů a na farmářských trzích. Robert Zelený z Farmy Habří ukáže, jak se úspěšně vypořádat s překážkami při zásobování gastronomických provozů čerstvými farmářskými produkty. Radim Machů ze společnosti Tradice Bílých Karpat přítomným sdělí, jak bělokarpatská obec Hostětín dokázala koncept „jídla z blízka“ úspěšně uplatnit při rozvoji nejen cestovního ruchu. Farmářské trhy jako místo setkávání představí Jiří Sedláček, předseda občanského sdružení Archetyp, jež v Praze úspěšně provozuje několik farmářských trhů. Konferenci zakončí vystoupení Michala Buriana, předsedy sdružení ECEAT, o tom, jak skloubit nabídku regionálních produktů a venkovský cestovní ruch.

Konference je určena odborné veřejnosti z řad podnikatelů v oboru obchodu a cestovního ruchu, gastronomie a veřejného stravování, zemědělství a výroby potravin, politiků, úředníků místní a regionální správy a akademické obce. Účastníci budou mít možnost diskutovat s odborníky v oboru o výhodách a výzvách, spojených s uplatňováním produktů od místních producentů v gastronomii.

Více informací a registrační formulář najdou zájemci na stránce www.jidlozblizka.cz.

Organizátorem konference je sdružení Slow Food Brno, člen mezinárodního hnutí Slow Food. Posláním Slow Food Brno je pomáhat lidem v Brně učit se vážit si kultury jídla a chránit a vychutnávat tradiční regionální pokrmy a produkty místních zemědělců, vyráběné řemeslným způsobem. „Chceme místním podnikatelům a politikům ukázat, že využití produktů od regionálních zemědělců v gastronomii přináší mnoho výhod pro všechny zúčastněné strany“, říká Tomáš Václavík, předseda sdružení Slow Food Brno.

Konference „Jídlo z blízka pro jižní Moravu“ předchází 2. ročníku gastronomických slavností „Jídlo z blízka 2012“. Záštitu konferenci poskytl hejtman Jihomoravského kraje pan Michal Hašek. Konference se koná za finanční podpory Jihomoravského kraje. Na organizaci konference se kromě Slow Food Brno podílí také DRING Consulting. Komerčním partnerem konference je společnost Sonnentor, Tradice Bílých Karpat a Tierra Verde. Mediálními partnery konference jsou Listy jižní Moravy, časopis Brno Business, Lunchtime.cz a Bio-info.cz

Základní informace o konferenci:

Termín: úterý 10. dubna 2012 od 9 do 16 hodin

Místo: Školicí centrum Krajského úřadu Jihomoravského kraje, Cejl 73, Brno

Registrace: www.jidlozblizka.cz

Kontakt pro média: Tom Václavík, [email protected], 541 263 456, 776 760 700 – Lucie Frgalová, [email protected], 605 046 751

Zpráva pro editory:

Slow Food ® je neziskové eko-gastronomické sdružení , které bylo založeno jako odpor proti masivně se šířícímu globalizovanému stravování ve stylu fast-food, průmyslové velkovýrobě potravin a standardizaci jejich chuti, stále se zrychlujícímu životnímu tempu, mizení místních gastronomických tradic a slábnoucímu zájmu lidí o to, jaké jídlo jedí, odkud pochází, jak chutná a jak jeho konzumace ovlivňuje okolní svět a životní prostředí. Hnutí Slow Food ® založil v roce 1986 italský novinář a gastronom Carlo Petrini jako odezvu na otevření nové pobočky nadnárodního řetězce McDonald přímo na historickém náměstí Piazza di Spagna v Římě. Organizace Arcigola, jak se nejprve nazývalo, se změnila na hnutí Slow Food ® v roce 1989 na mezinárodním setkání v Paříži, kde vznikl Manifest Slow Food ®, podepsaný delegáty z 15 zakládajících zemí. V současné době má Slow Food ® přes 100 000 členů ve 153 zemích světa a získává si stále další a další příznivce.

Slow Food ® dnes tvoří více než 1300 jednotlivých místní sdružení – konvivií – která sdružují lidi se zájmem o potravinářské produkty, cesty, kterými se dostávají na náš stůl a způsob, jakým jsou vyráběny i zpracovány, stejně tak jako o regionální i národní kulinární dědictví a potravinářské tradice. Konvivia organizují na místní nebo regionální úrovni různé aktivity související s uvedenou problematikou. Další klíčovou strukturou hnutí Slow Food ® je více než 2000 zemědělských komunit po celém světě, které praktikují šetrnou a udržitelnou zemědělskou maloprodukci.

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter