FAO’ya (Gıda ve Tarım Örgütü) göre besi hayvanları cinslerinin %17’si yok olma riski altındadır. Slow Food (Arca del Gusto) Lezzet Gemisinde bu 340’a çıkmıştır fakat daha yapacak çok şey var.

09 Feb 2016 | Turkish

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Gıda ve Tarım Örgütü raporu önemli ve endişe verici bir dizi bilgi vermektedir: besi hayvanları cinslerinin %17’si yok olma riski altındadır.

Bu yüzde hali hazırda yok olan cinsler dahil olmak üzere 1458 adet cinsi yansıtmaktadır. 2005’den 2014’e kadar yok olma riski altındaki cinslerin yüzdesi %2 artmıştır. Gıda ve Tarım Örgütü bu veriyi yüksek verimlilik sağlayan cins sayısının sınırlandırılmasının hakim olduğu üretimin yapıldığı son derece uzmanlaşmış endüstriyel besihanelerin varlığına dayandırmaktadır.

Slow Food, hayvan cinslerindeki 58 Prezidyo ile besici ve çobanlara cinslerin korunmasında yardımcı olmaktadır, Arca del Gusto (Lezzet Gemisi) kataloğunda ise (http://www.fondazioneslowfood.com/it/arca-del-gusto-slow-food/) kurtarılması gereken, sayısı 340 olan cinsler verilmiştir.

Daha fazla bilgi ve ne yapabileceğini keşfetmek için Slow Food Biyolojik Çeşitlilik Gözlem Evinin web sayfasını ziyaret edin: http://www.fondazioneslowfood.com/en/our-themes/biodiversity/monitoring-biodiversity/animal-breeds/

«Piero Sardo, Biyolojik Çeşitlilik Slow Food Vakfı Başkanı, doğa ve insan tarihinde tür ve cinslerin yok olmasının hep normal bir şey olduğunu» tasdik etmektedir. «Fakat, bazı türler ve cinsler kaybolmuştur ve doğal olarak başkaları bunların yerini almıştır. Şimdi, temek fark insanoğlunun bu prosesi hızlandırmış olmasıdır. Sadece şimdi genetik, ekonomik ve kültürel maliyeti anlamaya başlıyoruz. Bu son sözü edilen husus genelde ihmal edilmiştir, fakat bir cins kaybolduğunda kendisi ile birlikte tarihimizle ve çalışma biçimimizle ilgili kültürel ilişki de kaybolmaktadır».

José Graziano da Silva, Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktörü, raporun önsöz bölümünde besiciliği yapılan cinslerin %70’ini dünyadaki kırsal topluluklarda yaşayan yoksul insanların oluşturduğu milyonlarca insanın geçimine katkıda bulunduğunun altını çizmektedir. Bu nedenle hayvan cinslerinin biyolojik çeşitliliği ile ilgili tarım, kırsal kalkınma ve gıda ve beslenme güvenliği için önemli bir rol verilmiştir.

Hayvan cinslerini korumak için Slow Food Prezidyolarından bazı örnekler:

Uganda’daki Ankole ineği; İtalya’daki Nebrodi siyah domuz; Amerika Birleşik Devletlerinde büyük amerikan ovalarında yaşayan bizon; Güney Kore’deki Yeongsan’nın ogye kara tavuğu.

Daha fazla bilgi için, Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile temasa geçiniz:

 Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

 Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000’ini aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter