Cheese! Sütün tüm form ve halleri 20-23 Eylül tarihlerinde İtalya, Bra’ya geliyor

18 Apr 2013 | Turkish

Cheese! 20-23 Eylül tarihlerinde Piemonte’deki Bra’ya geri dönüyor. Bra şehri ve Slow Food tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen uluslararası bienal, bu yıl 9. kez düzenlenecek.  Sütün tüm form ve hallerine adanan bienal;  peynir üreticilerini, zanaatkarları bir araya getiren uluslararası bir ağ yaratmasının yan sıra, üreticilerin ürünlerini sergiledikleri, tüketicilele buluştukları, ticaretin eski ve güncel sorunlarını tartıştıkları, mevcut yasa ve uygulamaların yanı sıra pazarın görünümü hakkında konuştukları bir platformdur.

Daha önceki bienallerde olduğu gibi bu yıl da yüzlerce İtalyan ve yabancı peynir üreticisinin kaliteyi, doğaya ve üretimde emeği geçenlere saygıyı buluşturduğu Peynir Pazarı etkinliğin kalbi olacak. Bra sokakları ve meydanları peynirle dolarken, Afinatörler Sokağı’da bu yıl tekrar bienalde yerini alacak.

Pazarın, Büyük Peynir Salonu’nun ve Tadım Atölyeleri’nin onur konukları bir çok ülkeden gelen Slow Food Presidia’ları olacak. Bienalde, Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından koruma altına alınan bazı küçük ölçekli üreticiler ve ürünleri de ilk kez tanıtılacak. 2011 yılındaki Cheese!’de büyük başarı kazanan Pizza Meydanı’nda bu yıl yine Presidia ve pizza ustalarının işbirliği kutlanacak. Klasik Margherita ve Verace pizzalarının yanı sıra, ziyaretçiler Slow Food tarafından koruma altına alınan ve desteklenen ürünlerle yapılmış pizzaları da tadabilecekler. 

Tüm bu yiyeceklere, Slow Food Yayınları tarafından basılan rehberde yer alan küçük ölçekli üreticiler tarafından üretilen İtalyan biraları ve Şarap Projesi’ne dahil olan şarap üreticilerinin en iyi vintage şarapları eşlik edecek.

Slow Food Eğitimi programında yer alan peynir ustalarıyla buluşma ve tadım etkinlikleri sayesinde çocuklar ve yetişkinler eğlenerek öğrenme fırsatı yakalayacaklar..

Yerel ve ulusal lezzetleri özel ortamlarda tatmak isteyenler için Langa ve Roero bölgelerindeki tarihi evler ve restoranlarda Akşam Yemeği Buluşmaları düzenlenmektedir.  Ziyaretçiler, Sokak Yemekleri alanında hızlıca geleneksel İtalyan atıştırmalıkları tadabilecek ve Tadım Stantlarında oturarak da İtalyan’ının çeşitli bölgelerine ait yemeklerin keyfini çıkarabilecek.

Sür Atölyeleri, sektör oyuncularını ve uzmanları halkla bir araya getirirken, basit, doğrudan ve anlaşılır bir dille sektör sorunlarını, yeni deneyimleri halkla paylaşmalarını sağlamaktadır.

Haziran 2013’te yayınlanacak olan etkinlik programına www.slowfood.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter