Cheese 2017 Çiğ Sütü

23 Aug 2017 | Turkish

Uluslararası Tartışmanın Gündemine Taşıyor

Yüksek kalitede ve zanaatkâr elinden çıkmış süt ürünlerine yönelik Slow Food ve City of Bra (İtalya) tarafından düzenlenen uluslararası bir etkinlik olan Cheese 2017 bu kez konferanslar, pazar (ilk defa olmak üzere yalnızca çiğ süt peynirlerini içerecek) ve etkinliğin büyük açılış konferansı olan Çiğ Sütün Durumu etkinlikleriyle “Çiğ Süt” konusu üzerinde şekillenecek.

1997 yılındaki başlangıcından bu yana Cheese, pastörize yerine çiğ süt ile çalışmayı tercih ederek akıntıya karşı kürek çeken üreticilerin yanında durmuştur. 2001 yılında Slow Food,  Çiğ sütün korunması bildirisini imzalamış, geçen yıl ise, İngiltere’nin en iyi peynir üreticilerinden biri olan Joe Schneider’ın ve çiğ sütten yapılan Stilton peynirinin savunulmasında bir kampanya yürütülmüştür.

“Gerçek şu ki, dünyada çiğ sütten peynir üretiminin kıymetinin bilindiği söylemek mümkün değil” – diyor, Slow Food Foundation for Biodiversity (Biyolojik Çeşitlilik için Yavaş Gıda Vakfı) başkanı ve Cheese bilim yöneticisi Piero Sardo. “Pek çok ülkede hala AB düzenlemelerinden daha kısıtlayıcı bir ulusal mevzuat bulunmasına karşın, Cheese ve Fransız üreticilerin kararlılığı sayesinde çiğ sütten üretilen peynirler artık Avrupa kurumları açısından şüphe götürmeyecek bir gerçeklik halini almış durumda. Birleşik Devletler’den Avustralya’ya kadar dünyanın geri kalanında bu seçkin üretimler ya yasak, ya da örneğin en az 60 günlük asgari yaşlandırma gibi katı kısıtlamalara tabi. Standartlara uygun üretim yapmaya karar veren kişileri ardı arkası kesilmeyen denetimler ve üretime yönelik tehditlerle dolu zorlu bir yaşam bekliyor. Çiğ süt tehlikeli kabul edildiğinden, yetkili makamlardan gelecek zulmün korkusuyla yaşıyorlar”.

Cheese açılış konferansı olan Çiğ Sütün Durumu Slow Food’un siyasi duruşunu yeniden teyit etmeyi amaçlıyor. 2015 yılında Peynir üretiminde süt tozu kullanımına karşı girişilen gibi 20 yıllık mücadelelerin ardından Cheese dünya çapındaki üreticilerden oluşan ağın deneyim ve fikirlerini paylaşabilecekleri platform olacak. “Niyetimiz, bu kişilerle tanışmak ve bu ürünlere yönelik dünya çapında siyasi, teknik ve ekonomik destek ağı oluşturmak. Çiğ sütün meşruiyetini Avrupa Birliği ülkeleri dışında da savunmak istiyoruz” – diye sözlerini sürdürüyor Piero Sardo.

Teatro Politeama’da 15 Eylül günü saat 14.30’da düzenlenecek olan açılış Konferansı, birkaçını saymak gerekirse Carlos Yescas ile ABD’den Güvener Işık ile Türkiye’ye, Kent Ruiz ile Küba’dan Peter Thomas ile İrlanda’ya kadar tüm dünyadaki çiğ süt peyniri üreticilerinin birkaçının müdahalelerini görecek. Etkinliğin yönetimini Piero Sardo üstlenirken, Carlo Petrini de Konferansın başlangıcından önce bir açılış konuşması yapacak.

Günümüzde standart, pastörizasyon: Sütte bulunan patojen bakterileri yok etmeyi amaçlamasına karşın, aynı zamanda faydalı bakterileri de yok ederek sütü orijinal florasından mahrum bırakarak nötr, cansız bir gıdaya dönüştürüyor ve sonuçta araziyle hiçbir bağı kalmamış meçhul peynirler ortaya çıkıyor. Çiğ süt herhangi bir ısıl işleme tabi tutulmuyor ve geldiği bölgenin aromalarını, yerli soyların özelliklerini ve çobanlarla peynir ustalarının çalışmalarını peynire kazandırabilecek yegâne süt tipi. Çiğ süt peynirleri daha karmaşık, daha ilgi çekici ve kendi topraklarının daha özgün birer ifadesidir.

Basın akreditasyonu talebinde bulunmak için burayı tıklayın.

Daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki adreslerle bağlantı kurun:

Slow Food Uluslararası Basın Bürosu

[email protected], [email protected] +39 0172 419 645 – Twitter: @SlowFoodPress

City of Bra

Elena Martini ve Erica Asselle, +39 0172 438278, [email protected]

Slow Food, herkesin kendileri için iyi, yetiştirenler için iyi ve gezegen için iyi olan yiyeceklere erişebildiği ve bunların tadını çıkarabildiği bir dünya tasavvur eden küresel bir taban örgüt. Slow Food, 160’ın üzerinde ülkeden bir milyonun üzerinde eylemci, şef, uzman, genç, çiftçi, balıkçı ve akademik personeli içeriyor. Bunlar arasında yaklaşık 100.000 civarında Slow Food üyesi tüm dünyada 1.500 yerel bölüme bağlı olarak üyelik aidatlarının yanı sıra, düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla katkıda bulunuyor. Bu ağın bir parçası olarak 2.400’ün üzerinde Terra Madre (Toprak Ana) gıda topluluğu dünyada küçük ölçekli ve sürdürülebilir kaliteli gıda üretimi yapıyor. 

Slow Food ve City of Bra tarafından iki yılda bir düzenlenen uluslararası etkinlik olan Cheese, Bra (İtalya) kentinde 15 ila 18 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Her türlü şekil ve biçimiyle süte ayrılmış bu etkinlik peynir ustaları ve süt ürünleri zanaatçılarından meydana gelen uluslararası bir ağın oluşmasına öncülük etti ve hâlihazırda on birincisi düzenleniyor. 

Cheese 2017, aralarında Resmi Ortakların da yer aldığı, kaliteli süt ürünleri sektörünün geleceğine inanan şirketlerin destekleriyle hayat buldu: Cassa di Risparmio di Bra, Egea, Lurisia, Consorzio Parmigiano Reggiano, Pastificio Di Martino, Quality Beer Academy ve Velier. Official Sparkling Wine: Consorzio Alta Langa.

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Full name
Privacy Policy
Newsletter