Birinci Terra Madre Americas etkinliğine hoş geldiniz

23 Apr 2024 | Turkish

Slow Food ve VisitSacramento tarafından düzenlenen etkinlik 17-19 Mayıs tarihleri arasında Sacramento’da (ABD) gerçekleştirilecek

Herkese iyi, temiz ve adil gıda sağlamak amacıyla birlikte hareket eden bir küresel hareket olan Slow Food ve tatil yeri pazarlama organizasyonu Visit Sacramento, gıdanın hayatımızın ve çevremizin birçok yönüyle nasıl ilişkili olduğunu araştıran uluslararası Terra Madre Americas etkinliğinin birincisini düzenlemek için güçlerini birleştirerek iklim krizi, sosyal adalet, yiyecek ve içecek sisteminde eğitim gibi belirli konulara mercek tutuyor. Bu ilk etkinlik, Terra Madre Americas’ın önümüzdeki yıllarda tüm kıtanın ve çok sayıda toplumun aktif olarak katılacağı bir etkinlik olacağının habercisidir.

Etkinliğin amacı, iklim krizi ve yiyecek-içecek sistemindeki sosyal adalet konularına özel vurgu yaparak, bilinenlerin ötesine geçmek ve gıdanın hayatımızın ve çevremizin birçok yönüyle nasıl ilişkili olduğunu keşfetmektir. Düzenlenen bu ilk etkinlikte, çevreyi korumak ve gelecek için kaynakları muhafaza etmek amacıyla yerel ürün ve uygulamaları sunmak üzere Latin Amerika ve gıda biyoçeşitliliği mercek altına alınacaktır. Ziyaretçiler, ürünleri keşfederek, tadarak, özel atölye çalışmalarını dinleyerek ve delegelerle buluşarak bu bölgelere derinlemesine bir dalış yapacaklar.

Slow Food Küresel Kuzey Direktörü Elisa Demichelis, “Bu etkinlik, Slow Food olarak dünyanın dört bir yanından toplulukları bir araya getiren küresel bir ağ olan Terra Madre’nin 20. yıldönümünü kutlamak üzere olduğumuz bu yıl özellikle önem kazanıyor. Bu uluslararası delegasyonlar Eylül sonunda İtalya’da, en önemli Slow Food buluşması olan Terra Madre Salone del Gusto’nun baş aktörleri olacaklar” diyor. “İtalya’daki etkinlik küresel bir perspektife sahip olsa da Sacramento’daki Terra Madre Americas, dikkatleri Latin Amerika’dan gelen zenginliğe, gıda biyoçeşitliliğe ve topluluklara çevirmek için mükemmel bir fırsat olacak. Dolayısıyla Sacramento, kentin yenilikçi ruhunu, yerel kaynaklı malzemeler kullanmaya olan bağlılığını ve Slow Food felsefesini destekleme kararlılığını kutlamak için mükemmel bir yerdir”.

Bu temalar, özellikle Latin Amerika ve Karayipler’in Biyokültürel bölgeleri, Slow Food Kahve Koalisyonu, Slow Food Şarap Koalisyonu, Gıda ve sağlık eğitim alanına odaklanan fiziksel alanlar ve içerikler aracılığıyla sunulacaktır.

Etkinlik, dijital içerikler aracılığıyla biyokültürel bölgeleri keşfetmek, Latin Amerika delegeleri ve göçmen toplulukların temsilcileriyle atölye çalışmalarına katılmak, gıda sistemleriyle ilgili zorlukları ve iyi uygulamaları daha iyi anlamak ve geleneksel yiyecek ve içeceklerle Lezzet Atölyeleri boyunca duyusal bir deneyim yaşamak için harika bir fırsat sunacak.

Bölgenin anlatısına, gıda sanayileşmesini mükemmel bir şekilde temsil eden ve bu nedenle karşılaştıkları sorunları ve zorlukları ele alma fırsatı veren beş tedarik zinciri – mısır, şeker kamışı, açaí, kakao ve kinoa – yön verecek. Bu zincirlerin her biri beş bölge olarak düzenlenecektir: mısır ve milpa yetiştirme sistemiyle Mezoamerika; şeker kamışından yapılan geleneksel bir ev yapımı alkollü içecek olan atalara özgü viche üretimiyle Pasifik ve Karayipler; açaí tarımsal ormancılık yetiştiriciliğiyle Amazon Yağmur Ormanları; agroekoloji ve cabruca kakao üretim sistemiyle Atlantik Yağmur Ormanları; geleneksel tahıl teras sistemleriyle And Dağları.

Slow Food Kahve Koalisyonu, kahve tedarik zincirinde yer alan herkesi bir araya getiren uluslararası, açık ve işbirliğine dayalı bir ağdır. Ziyaretçiler, özel alanda çeşitli üreticilerin kahvelerini tatma, hikayelerini dinleme ve Manifesto’yu imzalayarak Koalisyon’a katılma imkanına sahip olacaklar.

Kahve ile paralel olarak çalışan bir alan da Slow Wine Koalisyonuçiftçilerden bağcılara, distribütörlerden şarap garsonlarına kadar uluslararası şarap zincirinde yer alan herkesi bir araya getirmektedir. Tadımlar, ustalık sınıfları ve tematik toplantılardan oluşan geniş bir program, ziyaretçilerin Amerika Birleşik Devletleri, Orta ve Latin Amerika’dan şarap imalathanelerini keşfetmelerini sağlayacak. 20 Mayıs’ta Mulvaney’s B&L’ye taşınacak olan etkinlikte, sadece gıda ve şarap sektörü profesyonellerine adanmış bir gün boyunca Amerika Birleşik Devletleri ile Orta ve Güney Amerika’dan Slow Wine Coalition’a katılan 30’dan fazla şarap imalathanesiyle tanışma fırsatı sunulacak.

Gıda ve Sağlık eğitim alanında, insan ve gezegen sağlığı ile ilgili temel konulara ve günlük gıda seçimlerimizin sonuçlarına odaklanılacaktır. Bu alan özellikle insan sağlığı, gezegenin sağlığı ve hayvanların sağlığının birbiriyle ne kadar yakından bağlantılı olduğunu ve biyoçeşitliliğin savunulmasının iklim krizine ve her türlü yetersiz beslenmeye karşı nasıl olası bir çözüm teşkil ettiğini vurgulamayı amaçlamaktadır.

Terra Madre Americas aynı zamanda ulusal Slow Food ağının bir araya gelmesi, fikir ve gelecekteki projeler konusunda paylaşımlar yapması ve organizasyonun geleceğini yazması için bir fırsat olacaktır.

Pratik bilgiler

Tadım Atölyeleri ve Slow Wine Koalisyonu’na adanmış etkinlikler haricinde giriş ücretsizdir.

Konum: Memorial Oditoryumu

Çalışma saatleri: 10:00 – 18:00

Daha fazla bilgi

Slow Food: https://www.slowfood.com/events/terra-madre-americas/

Visit Sacramento: https://www.visitsacramento.com/

 

Change the world through food

Learn how you can restore ecosystems, communities and your own health with our RegenerAction Toolkit.

Abilita JavaScript nel browser per completare questo modulo.
Full name
Privacy Policy
Newsletter